Asya Endeksleri Nefes Aldı – 27 Eylül 2016

Haftaya satışlarla başlayan Asya endeksleri bugün biraz nefes aldı. Japonya Nikkei endeksi %0.84 yükselirken Çin endekslerinde de ortalama %0.50 prim görüyoruz. Ayrıca Güney Kore KOSPI %0.77, Hong Kong HSI %1.28 artış yaşarken Avustralya ASX endeksi %0.47 kayıpla negatif ayrışıyor.

Ekonomik veriden yoksun gecede ABD Başkanlık Seçimleri yolunda önemli süreçlerden biri olan aday tartışmalarından (debate) ilki gerçekleşti. Piyasalar televizyonda canlı gerçekleştirilen ilk tartışmayı Clinton’un kazandığına karar vermiş gibi görünüyor.

ABD vadeli endeksleri tartışma sonrası toparlanırken Meksika Pezosu (MXN) değer kazandı. Trump’ın Meksika’yı hedef alan söylemleri, başkan olması durumunda NAFTA’yı iptal edebileceğini dile getirmesi ve sınırdan kaçak giriş çıkıları engellemek için duvar yaptırıp masraflarını Meksika’ya ödeteceğine dair açıklamaları nedeniyle Meksika ekonomisi ve Pezosu için Trump ciddi bir tehdit. Bu nedenle de Trump’ın güç kazandığı dönemlerde MXN üzerinde baskı, zayıfladığı dönemlerde ise rahatlama görebiliyoruz.

Bir sonraki tartışma 9 Ekim, son tartışma ise 19 Ekim’de. Seçimler ise 8 Kasım’da düzenlenecek.  Her hafta olduğu gibi bu hafta da Clinton ve Trump yarışında anketlerdeki son durumu sizlerle paylaşacağız.

Majörleri baz alırsak gecenin en önemli hareketi USDJPY’de. Gece 100.00 desteğini test eden paritede alıcıların devreye girmesiyle 101.00 üzerine bir yükseliş gerçekleşti ve Avrupa seansı başlarken 100.60 bölgesinde. 102.50 bölgesi altına kaldığı sürece alış önermemeye devam ediyoruz. 100.00 – 99.50 destek bölgesinin kırılmasıyla birlikte 95.00 seviyelerine doğru bir düşüş yaşanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.