ABD Seçim Yarışında Son Durum – 21 Eylül 2016

Trump Son Günlerde Güçleniyor

ABD başkanlık seçimlerinde geri sayım devam ediyor. Hillary Clinton geçirdiği rahatsızlık sonrası meydanlara geri döndü ve seçim kampanyasına devam ediyor. Trump, Clinton’un meydanlardan uzak kaldığı bu dönemi iyi değerlendirmiş ve anketlerde ağırlığını biraz daha artırmış. Özellikle LA Times tarafından düzenlenen anketlerde Trump’ın istikrarlı bir üstünlüğü var.

Birinci grafikte her zaman olduğu gibi son yirmi anket var. Hepsi Eylül ayında düzenlenmiş ve yirmi anketin on birinde Trump, yedisinde Clinton üstün. İki ankette ise beraberlik var. Son on ankette ise Trump liderliğini daha güçlendirmiş. Yedi ankette Trump liderken, Clinton sadece iki ankette önde. Ama bu anketlerin büyük bölümünün LA Times tarafından düzenlendiğinin altını çizelim.

abd_secimleri_anketleri_tablo_09_21
Kaynak: Rear Clear Politics, The Green Papers, US Census Bureau, Bureau of Labor Statistics, Bureau of Economics Analysis

İkinci grafikte ise son yüz anketi görüyoruz. Trump kırmızı çizgi ve son anketlerdeki yukarı yönlü atak net bir şekilde görülüyor. Clinton’un eski rahatlığı artık yok. Aradaki farkta trend Trump tarafına doğru dönmüş durumda.

abd_secimleri_anketleri_grafik_09_21

Kaynak: Rear Clear Politics, The Green Papers, US Census Bureau, Bureau of Labor Statistics, Bureau of Economics Analysis

Raporumuzu kapatırken hep yaptığımız uyarıyı tekrarlayalım; anketler istatistiksel tahminlere dayalıdır ve son dönemlerde sıkça şahitlik ettiğimiz üzere gerçeklerden sapabilir (son olarak Brexit referandumu anketleri olmak üzere). ABD Başkanlık Seçimleri 8 Kasım’da ve seçim yarışındaki son durumu sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.