ABD Seçim Anketlerinde Son Durum Ne? – 31 Ekim 2016

ABD Seçim Anketlerinde Kim Önde?

8 Kasım’da, yani önümüzdeki hafta Salı günü Amerikan halkı sandıklara giderek önümüzdeki dört yıl boyunca kimin kendilerine başkanlık edeceğine karar verecek. Yarışta artık sona çok yakınız ve anket sonuçları Clinton üstünlüğünü gösterse de iki aday arasındaki fark Clinton’ı rahatlatacak kadar yüksek değil.

Cuma günü FBI’ın Clinton email soruşturmasını tekrar başlattığı haberleri de önümüzdeki günlerde Clinton’ın hızını kesecek ve aradaki farkın Trump lehine kapanmasına neden olabilecek bir gelişme.

Aşağıdaki tabloda her zaman olduğu gibi son yirmi anketi paylaşıyoruz. Clinton’ın net bir üstünlüğü var. Yirmi anketin on dokuzunda Clinton öndeyken sadece bir ankette beraberlik var. Fakat aradaki fark kapanmayacak kadar yüksek de değil. Ayrıca bütün anketlerin Clinton email soruşturması haberi öncesine ait olduğunu belirtelim.

Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Aşağıdaki grafik ise Ekim ayındaki anketlerin günlük ortalamalarını temsil ediyor. Ekim ortasında Trump’ın vergi raporu ve kadınlara yönelik kullandığı tepki çeken ifadelerinin ortaya çıkmasıyla aradaki fark on yüzde puana kadar yükselmiş. Ama geçtiğimiz hafta Trump aradaki farkı kapatmayı bilmiş.

Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Aradaki farkın çok büyük olmadığını dikkate alıp anketlerin yanılma payını da hesaba kattığımızda daha hiç bir şey bitmemiş gibi görünüyor. Clinton hala favori gibi görünse de seçimlerden Trump’ın galip çıkması da çok büyük bir sürpriz olmayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.