ABD Başkanlık Seçimlerine Son Geri Sayım – 8 Kasım 2016

Seçimler Öncesi Piyasalarda Son Durum

Seçim sonuçlarının açıklanmasına saatler kaldı ve piyasaların son saatlerde Clinton’ı fiyatlandığını görüyoruz ve şimdiden USDJPY yükselirken Altında düşüşler görmeye başladık bile. USDMXN’de ise aşağı yönlü baskı oluşmuş durumda. Ancak şimdilik hiç bir şey belli değil ve Brexit referandumunda olduğu gibi her ihtimali düşünmekte fayda var. Seçimlere gelmeden önce bugün Chicago Fed Başkanı Evans da önemli açıklamalarda bulundu:

ABD ekonomisinin makul derecede büyüme gösterdiğini dile getiren Evans, iş gücü piyasasındaki güçlenmeye vurgu yaparak enflasyon beklentilerin düşük olmasının endişe verici olduğunu belirtti. Bu yıl oy hakkı bulunmaya Evans enflasyonda yükseliş yaşanması durumunda faiz artışları için daha emin olacağını sözlerine ekledi.

Bugün ABD’den açıklanan verilere baktığımızda NFIB küçük işletme iyimserlik endeksinin 94.9 ile beklentilerin üzerinde geldiğini, JOLTS iş başlangıçlarının ise 5.49 milyon ile beklentilerin altında kaldığını gördük ancak gelen verilerin paritelerdeki etkisi son derece sınırlı oldu.

Artık piyasaların gözü kulağı ABD başkanlık seçimlerine çevrilmiş durumda ve yarın sabah deyim yerindeyse bambaşka bir güne uyanabiliriz. Özellikle piyasaların beklemediği isim olan Trump’ın yarışı kazanması ile hem güvenli liman olan enstrümanlar hem de USDTRY ve USDMXN gibi paritelerde sert fiyatlanmalar görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.