2016 ABD Başkanlık Seçimi Anketleri – 10 Ekim 2016

ABD Seçim Yarışında Kim Önde?

2016 ABD başkanlık seçimlerine dört hafta kala Trump’ın da hataları ve yeni skandalları sağolsun, Clinton liderliğini iyice güçlendiriyor. Vergi tartışmaları ve Trump’ın on sene öncesine ait bir kayıtta kadınlar için sarf ettiği ahlak sınırlarını aşan sözlerini içeren kayıtların ortaya çıkmasıyla birlikte Donald Trump başkanlık yarışındaki en zor dönemini yaşıyor. Bugünkü ikinci canlı başkanlık tartışması da Trump’a pek yardımcı olamadı. Piyasadaki harekete bakarsak ikinci tartışmadan da Clinton galip çıkmış gibi.

Başkan yardımcısı adayı tarafından bile eleştirilere maruz kalan Trump’ın kongredeki desteği de azalıyor. Cumhuriyetçi kongre üyeleri son skandalın ardından Trump’a olan desteklerini çekmeye başladılar. Anketlerde de Trump’ın kan kaybettiği açık bir şekilde görülüyor. Aşağıdaki tablo son yirmi anketi içeriyor. On sekiz ankette Clinton önde giderken sadece iki ankette Trump’ın üstünlüğünü görüyoruz. Fakat bu anketlerin büyük bölümünün son kaset skandalı öncesine ait olduğunu altını çizelim. Yeni anketler büyük ihtimalle Trump’ın popülaritesinde daha ciddi bir düşüş gösterecek.

Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Aşağıdaki grafikte ise son yüz anketi görüyoruz. Sona doğru yaklaştıkça aradaki fark daha seyrek Trump’ın lehine dönüyor ve Clinton yarışta ciddi bir avantaj yakalamış durumda. Aradaki fark Clinton lehine açılmaya başlamış son anketlerde.

Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times
Kaynak: Real Clear Politics, Financial Times

Meksika Pezosu piyasaların yarışta kime daha fazla şans verdiğini gösteren en önemli barometrelerden biri. MXN haftaya güçlü başladı ve gün içinde de yükselmeyi sürdürerek dolara karşı son dört haftanın en yüksek seviyesine tırmandı. Risk iştahı için önemli bir gösterge olan Altın’da da önemli bir gerileme var. Geçtiğimiz hafta neredeyse 60 dolardan fazla bir kan kaybı yaşadı.

Hem anketler hem piyasalar Trump’ın şansının azaldığını gösteriyor. Seçimlere bir ay kala Trump köşeye sıkışmış durumda ve yarışta tekrar iddia kazanmak için elinde sadece dört hafta var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.