Brent Petrol Harcama Yasasından Destek Buluyor.

ABD Başkanı Trump’ın 2.3 trilyon değerinde harcama yasasını onaylanması sonrası küresel ölçekte risk alma iştahında artış yaşanıyor. Bu paketin 1.4 trilyon doları hükümet harcamalarını içerirken 900 milyar dolarlık kısmı ise korona virüs teşvik paketi olarak belirlendi. Mevcut harcama yasasının onaylanması sonrası kurumlarda 2021 yılına ilişkin ABD büyüme oranında revize yapıldığını görüyoruz. Bu noktada Goldman Sachs ABD’nin ilk çeyrek büyüme oranı beklentilerini %3’den %5’e yükselttiklerini söyledi. 2021 yılının tamamı için ise %5.3’den %5.8’e revize gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu gelişmeler talep yönlü baskı beklentileri ile petrol fiyatlarında yükseliş hareketlerini tetikledi. Bu sayede $51.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu takip ediyoruz.

Teknik olarak;

Kısa vadede yükselişin devamı adına $52.40 direncini izlemeye devam ediyoruz. Bu seviyenin aşılmasını sağlayacak fiyatlamalarda yükseliş hareketinin devam etme olasılığı bir hayli kuvvetli olacak. Böyle bir durumda $53.10 seviyesi kısa vadede hedef konumuna yerleşecek olsa da $54.70 seviyesine kadar yükseliş potansiyelinin oluşabileceğini belirtelim.

Aşağı yönde fiyatlamalarda ise yükselen kanal formasyonu alt bandı olan $50.00 desteğini takip edeceğiz. Bu seviyeye kadar oluşan geri çekilmeler kar satışı olarak değerlendirilebilir. Yalnız $50.00 desteğinin kırılması durumunda $48.50 ve $47.00 desteklerinin yeniden hedef konumuna yerleşebileceğini hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.