Petrole Libya ve Kanada Dopingi

Kanada’daki orman yangını ile Libya’daki siyasi krizin petrol arzını sekteye uğratması nedeniyle petrol alıcılı bir gün geçiriyor bugün. Dün 43.20 seviyelerine kadar gerileyen ham petrol bugün öğleden sonra 46.00 (şu an 45.30 seviyelerinde) üzerine tırmandı.

Kanada’nın Alberta eyaletindeki orman yangını rotasını önemli bir petrol şehrine çevirmiş durumda. 88 bin kişinin yaşadığı şehir tahliye edilirken tedbir amaçlı olarak petrol üretimi ve sevkiyatı durduruldu. Yangının günlük üretimde 800 bin varile yakın kayba neden olduğu tahmin ediliyor.

Diğer yandan Libya’da Batı ile Doğu yönetimi arasındaki gerginlik limanlardaki çalışmaları olumsuz etkileyerek petrol gemilerine yükleme yapılmasını engelliyor. Haberlere göre anlaşmazlık nedeniyle büyük bir emtia şirketinin petrol gemisi eve eli boş dönmek zorunda kaldı.

Hem Kanada hem Libya’da yaşanan gelişmelerin kısa vadeli arz kesintileri olmaları nedeniyle petrol fiyatlarında yarattığı yukarı yönlü hareketlenme ne kadar kalıcı olur, soru işareti.

Petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü teknik piyasa yapısının devam etmesi için 43.30 (ham petrol) destek bölgesinin kırılmaması şart. Bu bölgenin kırılması teknik görünüme zarar vererek satış baskısının artmasına ve 40 dolar altına yeni bir harekete neden olabilir.

Öte yandan yaşanan arz kesintilerinin bir kaç güne daha yayılması yükseliş hareketinin 50.00 dolara doğru devam etmesini sağlayabilir. Yani önümüzdeki günlerde petrol yatırımcılarının bir gözü de Libya ve Kanada’dan gelecek olan haberlerde olmalı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.