OPEC Petrol Üretimini Dondurur Mu? – 22 Eylül 2016

Petrolde Yükseliş Nasıl Devam Eder?

Dün Fed’in faizleri sabit tutmasının ardından karar metninden ve Yellen’dan şahin tonda açıklamalar gelmemesi ile Dolar endeksi yönünü aşağı çevirdi. Dolar’da yaşanan değer kaybının etkisi de petrolde yaşanan yükselişe destek olmuş durumda.

Son dönemde 26-28 Eylül tarihleri arasında Cezayir’de gerçekleşecek olan gayrı resmi OPEC toplantısı öncesi üretimin dondurulabileceğine yönelik çıkan spekülasyonlar ile petrol fiyatlarında zaman zaman sert yükselişlere şahit oluyoruz.

Bugün de Rusya Enerji Bakanı Novak diğer petrol üreticileri ile alınacak olan önemleri tartışmaya istekli olduklarını dile getirdi. Cezayir’de yapıcı konuşmalar gerçekleşmesini umduğunu söyleyen Novak şimdilik tek teklifin üretimde kesintiye gitmek değil dondurmak olduğunu söyledi.

Sabah günün grafiğinde dikkat çektiğimiz direnç hattından bir miktar geri çekilme gelse de petrol güne başladığı seviyelerden %2’ye yakın yukarıda. Bu toplantıda herhangi bir karar çıkmasa da ilerisi için üretimin dondurulmasına yönelik fikir birliğinin sağlanması petroldeki yükselişe hız kazandırabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.