OPEC Cezayir Görüşmeleri Başladı – 26 Eylül 2016

Petrolde Sert Hareketlere Dikkat!

Cezayir’de düzenlenen OPEC görüşmeleri bugün start aldı ve bizim de dikkatlerimiz bu toplantıda tabi ki. Yarın da devam edecek olan bu gayrı resmi toplantıda geçtiğimiz günlerde bir çok kez üretimin dondurulabileceği konusunda çıkan spekülasyonlar ile petrol fiyatlarında sert hareketliliklere şahit olmuştuk.

Bugün de Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı yapığı açıklamada üretimde kesintiye gidilmesinin bu toplantının bir gündem maddesi olmadığını dile getirdi. Üretimi dondurma kararını destekleyeceklerini ancak herhangi bir kesintiye destek vermeyeceklerini dile getiren Bakan, üretimin dondurulmasının petrol piyasasını da destekleyeceğini dile getirdi.

Medyada çıkan bir diğer habere göre ise İran kalkan ambargolar sonrası kaybettiği pazar payını bir sonraki OPEC toplantısına kadar geri alma kararlılığını sürdürüyor. Günde yaklaşık 3.7 milyon petrol üreten İran bu sayıyı yaklaşık 4 milyona çekmeyi hedefliyor. Ayrıca bir diğer yandan Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı twitter üzerinden OPEC üyesi Arap ülkelerin petrol fiyatlarını desteklemek için çalıştığını dile getirdi.

Ham petrolde geçtiğimiz hafta dikkat çektiğimiz 46.20 dolar bölgesinden geçen 100 günlük hareketli ortalamanın direnç olarak çalıştığına şahit olduk. Aşağıda ise 43 dolar seviyesi destek olarak çalışabilir. Ancak önümüzdeki günlerde daha çok temel faktörlerin yani yetkililerden gelen açıklamaların petrol fiyatlarına yön vermesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.