OPEC: Anlaşma Yok! – 02.06.2016

Muhteşem Haziran’ın ilk önemli gelişmesi bugün gerçekleşti. Herkesin merakla beklediği OPEC toplantısı bugün Viyana’da yapıldı. Fakat toplantı sonrasında petrol üretiminin dondurulması konusunda bir anlaşmaya varılamadı. OPEC delegesinden gelen anlaşma yok açıklamasından sonra ham petrol fiyatlarında 48 dolar seviyesine geri çekilme yaşandı fakat basın toplantısından sonra petrolde bir miktar toparlanma yaşandı.

Toplantıdan önce yapılan açıklamaları şöyle bir hatırlayalım. Suudi petrol bakanı yaptığı açıklamada İran’ın bugün masaya getireceklerini dinleyeceklerini ifada etmişti. Açıklamasının devamında ise OPEC’in piyasayı dengelemek için yapacağı hamleleri destekleyeceklerini belirtmişti. Katar petrol bakanı ise yaptığı açıklamada yatırıma teşvik etmek için varil başına 50 dolar seviyesi üzerine ihtiyaç olunduğuna vurgu yapmıştı.

Gelen bu açıklamalardan sonra anlaşma kararı çıkmadı. Basın açıklamasında OPEC genel sekreteri yaptığı açıklamada petrol üretiminde bir karara varabilmek için zamana ihtiyacı olduklarına vurgu yaptı. Diğer üyelerden gelen açıklamalarda ise 27 dolar seviyesinin şimdilik olası olmadığı ve şuanki petrol trendinin devam edeceği belirtildi.

Son dönemde petrol fiyatlarında bir toparlanma yaşanıyor fakat 50 dolar seviyesi bir türlü alınamadı. Bu seviyeye gerçekleşen yükselişler ayıların tepkisiyle karşılaştı ve geri çekilme yaşandı. Önümüzdeki dönemde üretim tarafında yaşanılacak olan artış petrol fiyatlarını negatif etkilemeye devam edecek. Diğer yandan Fed’in Haziran ayı faiz artışı olasılığının iyice artması petrol fiyatlarını kısa vadede aşağılara götürebilir. Ham petrolde 47.50, 46.70 ve 45 dolar seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıda ise 50 dolar seviyesinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.