Bu Kez Suudi Arabistan Sahneye Çıktı – 23 Eylül 2016

Suudi Arabistan'dan İran'a Önemli Teklif

Cezayir’de gerçekleşecek olan OPEC toplantısı öncesi gün geçmiyor ki ülkelerden üretimin dondurulması ile ilgili açıklamalar gelmesin. Haftanın son işlem gününe petrol fiyatları üzerinde baskı ile başlasa da Reuters’ta çıkan Suudi Arabistan’ın, İran’ın üretimi dondurmaya ikna olması durumunda kendilerinin de üretimi yıl başındaki seviyelere düşüreceğini önermesi haberi ile verdiklerinden fazlasını geri aldı.

İran’ın petrol üretimi şuan günde 3.6 milyon ve hedefleri kalkan yaptırımlar sonrası üretimi 4 milyon varile çıkarıp kaybettikleri pazar payını geri almak. Suudi Arabistan’ın teklifine İran şimdilik bir yanıt vermiş değil ancak 26-28 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan bu gayrı resmi toplantının detayları yakından takip edilecek.

Ham petrol dün dikkat çektiğimiz 100 günlük hareketli ortalamasının ve önemli direnç hattının geçtiği 46.20-50 bölgesini zorluyor. Yükselen petrol ile birlikte USDCAD de yönünü aşağı çevirmişti ancak Kanada’dan hem enflasyon hem de TÜFE verilerinin hayal kırıklığı yaratması yeniden alıcıları devreye sokmuş durumda. Aşağıda 1.30 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.