Günün Grafiği: Petrol Bant Hareketi – 09 Şubat 2017

Petrol $60 Seviyesini Görür mü?

OPEC ve OPEC dışı ülkeler arasındaki üretim kesintisi anlaşmasıyla birlikte uzun bir süre hapsolduğu $50 – $40 bandını yukarı yönlü kıran petrol son aylarda da kabaca $55 – $50 bandına sıkışmış durumda.

Piyasadaki genel beklenti petrolde bir tur daha yukarı yönlü hareket ile $60 seviyelerinin geleceği yönünde fakat ABD tarafında daha önce düşük petrol fiyatları nedeniyle üretimi askıya alan sondaj kuyuları şimdi petrol fiyatlarının tekrar $50 üzerine çıkmasıyla yeniden iş başı yapmaya başladı.

Yani bir yandan OPEC – OPEC dışı petrol üretimi kesintisi anlaşması iyimserliği ile yukarıları yoklarken diğer yandan ABD tarafında yükselen petrol arzı yükselişleri sınırlıyor. Bugünün grafiğinde de bu sıkışmışlığını gösteren bant hareketi formasyonunu paylaşıyoruz.

Kabaca $55 – $50 dolar bölgesine denk gelen bu bant hareketi hangi yöne doğru kırılırsa o yöne doğru yaklaşık $5’lık bir hareketi öngörüyor. Yani $50 seviyelerinin kırılması $45, $55 bölgesinin kırılması ise $60 seviyesine doğru bir yükselişi ima ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.