Yurt İçinde Gözler Enflasyon Rakamlarında – 3 Nisan 2019

Piyasalardaki olumlu havanın yerinin karışık seyre bıraktığı geçtiğimiz günde ABD’de 10 yıllık ve 3 aylık hazine tahvilleri arasındaki makasın normalize olması bankacılık sektörüne olumlu yansıdı. Endeksler karışık görünümde olurken Çin müzakereleri önümüzdeki günlerde belirleyici olacaktır. Bir yandan Dünya Ticaret Örgütü yayınladığı bir raporda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları ve ekonomilerdeki yavaşlama nedeniyle bu yıl için küresel ticarette büyüme tahminini 3 yılın en düşük seviyesine indirdi.  Moody’s ise Şef Ekonomisti Mark Zandi resesyon konusunda uyardı. Zandi ABD ile Çin’in önümüzdeki 3 ay içinde ticaret anlaşması yapmazsa küresel ekonominin resesyona girmesinin büyük olasılık olduğunu söyledi. Kısaca dünya ticareti açısından beklentiler piyasaya yön verirken dünyada büyüme hikayesine bir ihtiyaç var. ABD tarafında açıklanan verilere bakarsak ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre dayanıklı mal siparişleri Şubat’ta %1.6 düştü  Beklenti: % 1.8 düşüştü. Ulaşım hariç siparişler beklentiye paralel olarak %0.1 arttı. Savunma dışı havacılık hariç sermaye malları siparişleri ise % 0.1 artış beklenirken %0.1 geriledi. Bu arada Ocak ayı dayanıklı mal siparişi verisi %0.3 artıştan %0.1 artışa revize edildi.   Bugün ise ABD tarafında ADP tarım dışı istihdam verisi ve Markit PMİ rakamları yakından takip edilecek.

AB tarafında Euro baskısı hem kötü datalar hem de yeni bir parasal genişleme baskısıyla Dolar karşısında baskılanırken, 1.12240 seviyelerine bu sabah itibariyle gelmiş bir pariteyle güne başlıyoruz. Bir yandan da Brexit hikayesi sürerken İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) konusunda kısa bir ertelemeye ihtiyaç olduğunu ve bu konudaki çıkmaza çözüm bulmak için ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn ile bir araya gelmek istediğini söyledi. AB tarafında artık anlaşmasız Brexit ihtimali masalarda olduğu bilinmekte bu durumda hem Sterlin hem Euro tarafında baskı yaratmakta. Bugün AB tarafında hizmet PMİ ve şubat ayı perakende satışlar verisi yakından takip edilecek.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.11858 seviyesinde dip çalışması yaptığı gözlenen paritede ana trend olarak aşağı yönlü baskılar göze çarpmakta. Yukarı yönlü hareketin kalıcı olması için 1.12333 seviyesi ve sonrasıda 1.12657 direnç noktası takip edilirken, aşağı yönlü hareketlerde 1.11858, 1.11685 ve 1.11361 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde hem siyaset yerel seçim gündemi oluştururken hem de dış taraftan Pentagon ABD açıklamaları takip edilmekte. Yerel seçimler tarafında oylar yeniden sayılırken belirsizlik ortamı TL tarafında kırılganlığı artırırken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemlerini satın alma kararını gerekçe göstererek F-35 savaş uçaklarına ait parçaların teslimatını askıya aldıklarını açıkladı. Piyasada haber sonrasında 5.6700 seviyesine kadar çıkan USDTRY paritesi izlenirken, 5.6150 seviyesine kadar gevşedi sonrasında. Bugün yurt içinde enflasyon verisi USDTRY paritesi açısından önemli olacak olup beklenti %19.57/yıllık olarak gelmesi yönünde.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 5.5870 üzerinde fiyatlandığı sürece 5.6948, 5.7880 ve 5.9890 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde 5.4938, 5.3860 ve 5.1850 destek noktaları takip edilebilir.

Petrol tarafında hem ticaret görüşmeleri etkisi hem de son OPEC raporu kaynaklı üretim rakamları 295 Bin varil düşmesi sonrasında yukarı yönlü ivme kaydeden emtia tarafında ticaret görüşmeleri sonucuna göre şekillenmesi beklenebilir. Brent petrolüne teknik olarak bakarsak 70.18 ve 72.83 direnç noktaları olarak takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde 65.07 ve 62.10 destek noktaları takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY

ONS ALTIN

DAX

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.