Yunanistan Yine Sahnede – 08 Şubat 2017

Yunanistan Krizi Piyasayı Nasıl Etkiler?

Piyasaların uzunca bir süre unuttuğu Yunanistan son günlerde yine gündeme oturmayı başardı. 2015 Ağustos ayındaki üçüncü kurtarma programına katılmayan IMF, Yunanistan’a finansal destek için kreditörlerden ülkenin borçlarında indirim veya yeniden yapılandırmayı şart koşmuştu.

Fakat başını Almanya’nın çektiği kreditörler üçüncü kurtarma programı sonrası Yunanistan’ın üzerine düşen sorumlulukları fazlasıyla yerine getirdiği görüşünde ve borç indirimine gerek olmadığını savunuyorlar. Eurogroup Başkanı Dijsselbloem, ‘Yunanistan IMF’nin tarif ettiği kadar kötü bir durumda değil’ ifadelerini kullandı ve ülkenin IMF raporunda belirtilenden daha iyi bir performans sergilediğini açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras

IMF’nin borcu 300 milyar euroya yaklaşan komşu Yunanistan’a finansal destek sağlaması önemli çünkü başını Almanya’nın çektiği kreditörlerin Yunanistan’a verdikleri desteğin sürmesi için IMF’nin de katılımının kritik olduğu yönünde tavırları var ve Yunanistan’ın yaklaşan borçlarını ödeyebilmesi için dışarıdan mali desteğin sürmesi gerek.

Sonuç olarak IMF ile kreditörler arasındaki kördüğüm Yunanistan krizini tekrar piyasaların ana gündem maddelerinden biri haline getirdi. Yunanistan tahvil faizleri yükselirken Atina borsasında da %2 üzerinde kayıp görüyoruz.

Hollanda, Fransa ve Almanya genel seçimleri gibi siyasi belirsizlikler listesine Yunanistan tekrar dahil olmuş oldu böylece. EURUSD‘ye önümüzdeki süreçte yön verecek faktörlere Yunanistan’ın borç görüşmeleri ile ilgili gelişmelerde dahil edilmeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.