Yunanistan Yine Risk İştahını Vurdu

Dün AB seansında aşağı yönlü baskılara biraz da olsun tutunabilen riskli para birimleri ABD ve Asya seansında gelen açıklamalarla büyük düşüşler yaşadı.

Paritelerde sert satışlara ve güvenli limanlara kaçışa neden olan en kritik açıklama Yunanistan eski başbakanı Papademos’tan geldi. Papademos ülkesinin Euro’dan çıkış senaryolarını değerlendirmeye başladığını açıkladı. WSJ’de çıkan bu haber EURUSD’nin son bir hafta içinde ikinci kez 1.2640 desteğini test etmesine neden oldu. Fakat Papademos sabah bu haberi yalanladı.

Geçen ay ABD’nin kredi notunu indiren Egan Jones dün de İspanya’nın notunu iki kademe birden indirdi. Egan Jones yatırımcıların çok dikkate aldıkları bir kredi derecelendirme kurumu değil fakat diğer üç büyük kurumun ileride yapabilecekleri konusunda fikir veriyor piyasaya. 

Öte yandan gece Japonya’dan önemli veri ve açıklamalar geldi. Gelen veriler her ne kadar beklentiden daha düşük olsa da ticaret açığı vermeye devam ettiğine işaret ediyor. Ayrıca BoJ faizleri 0.1%’de sabit tuttu, varlık alımı programında da bir değişikliğe gidilmedi. Gelen açıklamada deflasyonla savaşmanın hala öncelikli görevleri olduğunu ve gerek adımlara atmaya devam edecekleri belirtildi.

Diğer bir kredi derecelendirme kurumu Fitch, ECB’nin üçüncü bir LTRO yapma ihtimalinin daha da yükseldiğini açıkladı. Kısa vadede EUR için olumlu sayılabilecek bir açıklama fakat aşırı satış baskısı bu açıklamanın herhangi bir etki yaratmasına izin vermedi ve EURUSD satışları devam etti. 

Fitch’den Japonya’ya gelen not indirimine rağmen USDJPY gece boyu keskin satışlarla 79.50 altına kadar geriledi. Bu da JPY’nin not indirimine rağmen güçlü kalmaya devam edeceğini gösteriyor. Japonya’daki hazine tahvillerinin büyük bölümü yerli yatırımcıların elinde. Kredi notu indiriminde dolayı tahvillerini satarak içeriye JPY bırakıp çıkacak yatırımcıların sayısı çok az. Bu nedenle de JPY değer kazanmaya devam etti gece.

Riskten kaçıştan dolayı AUD, TRY gibi riskli para birimleri geceyi kan kaybederek geçirdi. USDTRY 1.85 üzerini test ederken, AUDUSD 0.7940 ile son altı ayın en düşük seviyesini gördü. Altın ve WTI gibi emtialar da değer kaybetmeye devam etti. Altın 1555, WTI ise 91.00 altını seviyesini gördü.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.