Yoksa ALTINda Boğalar Geri mi Dönüyor?

Dün FOMC tutanaklarının ALTIN üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Sarı metal 1220 bölgesine geriledikten sonra alıcılar devreye girdi. Bu bölge üzerinde 50 günlük hareketli ortalama seviyesi de geçiyor. Bu bölgeden boğaların kuvvetli bir şekilde devreye girmesinden sonra 1240 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti.

Piyasaların karışık olduğu dönemlerde sarı metal güvenli liman olarak talep görmeyi başarıyor. Özellikle global piyasalardaki belirsizliklerin devam ettiği ve borsaların kırmızı alanda olduğu dönemlerde yatırımcılar direk değerli metal almayı tercih ediyorlar. Bunun yanında ALTINın yön bulması için ABD’den gelen verilerin önemli bir payının olduğunu biliyoruz.

Bugün ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı. Haftaya ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Bugüne bakarsak sarı metalde önemli bir yükseliş yaşandı. 1240 bölgesi son derece önemli bir bölge. Bu bölgenin tamamen alınması ve günlük kapanışların gelmesi yükselişin devamı anlamına gelebilir. Fakat yükselişin kalıcı olabilmesi için Gümüş’ün öncülük etmesi gerekiyor. Ayı piyasasından bahsedebilmemiz için yeniden 1200 destek bölgesinin çözüldüğünü görmemiz gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.