Yoğun Gündem – 28 Haziran 2017

Merkez Bankası Başkanlarının Açıklamaları Piyasaya Yön Verecek

Dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi ve İngiltere Merkez Başkanı Mark Carney’nin açıklamalarıyla oldukça volatil bir gün geçirdik. Draghi enflasyon dinamiklerine değinirken bu dinamiklerin beklentinin altında olmasından dolayı mevcut para politikasına devam etmeleri gerektiğini vurguladı. Büyümenin istikrarlı şekilde devam ettiğini ve edeceğini sözlerine ekleyen Draghi’nin bu konuşmasını piyasa olumlu karşıladı. Euro tarafında bir değer kazanımı gördük. Bugün de konuşmalarını takip edeceğimiz Draghi, şahin tondaki açıklamalarına devam mı edecek yoksa Euro üzerinde satış baskısına mı sebep olacak hep beraber takip edeceğiz. 1,13600 seviyelerinde seyreden EUR/USD paritesinde yukarı yönlü atakların devam etmesi durumunda sırasıyla 1,1400, 1,1460 ve 1,1630 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkabilir. Kar realizasyonlarının gelmesi durumunda ise 1,1289, 1,1230 ve 1,1120 destek seviyeleri test edilebilir.

Ardından FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarını takip ettik. Kademeli faiz artışı stratejilerine devam edeceklerini sözlerine bir defa daha ekledi. Geçmiş krizlerden ders aldıklarını, bankaların çok daha güçlü olduğunu, aldıkları önlemler sayesinde uzun bir süre bir krizin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Açıklamalar dün ile sınırlı kalmıyor.  Bugün Merkez Bankası Başkanlarının gündemi oldukça yoğun. Kanada, Japonya, Avrupa Merkez Bankası Başkanlarının ardından mikrofon tekrar İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’nin elinde olacak. Dün yaptığı açıklamalarında bankaların sermaye seviyelerini artırmaları gerektiğini, 18 ay içerisinde banka sermayelerini 11,4 milyar sterline çıkarmayı planladıklarını belirtti. Bugün açıklamalarının hangi yönde olacağını takip edeceğiz. GBP/USD teknik seviyelerine baktığımızda yükselişine devam etmesi durumunda 1,2880, 1,2945 ve 1,3087 direnç seviyeleri test edilebilir. Aşağıda ise sırasıyla 1,2736, 1,2654 ve 1,2510 destek seviyelerine dikkat edilmesi gerekiyor. Konut satışları ve Ham petrol stokları takip edeceğimiz diğer önemli ekonomik verilerinden. Volatilitenin yüksek olmasının muhtemel olduğu bir gün bizi bekliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.