Yine Fırsatlarla Dolu Bir Hafta !

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim:

Hem piyasa açısından çok hareketli hem de Döviz Destek açısından çok başarılı bir haftayı geride bıraktık. Anlık al/sat sinyallerimiz ve önerilerimiz üyelerimizin yüzlerini güldürürken tebrik telefonları ve mailleri de bizlerin yüzlerini güldürdü.

Aynı başarıyı tekrarlamak istediğimiz bir hafta var şimdi karşımızda ve bunun için yeterli hareketi sağlayacak gelişmeler de yine mevcut olacak piyasada.

Gelin önümüzdeki hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim:

Pazartesi:

Hafta sonu Çin verileri (enflasyon, sanayi üretimi, perakende satışlar, sabit varlık yatırımları) hemen hemen beklentide gerçekleşti ama bu hafta açıklanacak Çin dataları bitmedi.

Pazar gecesi Çin’den ticaret dengesi verisi beklenirken yeni krediler ve para arzı dataları da yine bu hafta açıklanacak.

Pazar gecesi 2.50’de Japonya büyümesinde değişim olmadığının açıklanması beklenirken yine aynı saatte cari fazlanın da önceki aya göre daraldığının açıklanması bekleniyor.

Çin verileri ile haftaya hareketli başlayacak Avustralya Dolarını ilgilendiren bir başka data ise 4.30’da kendi içinden gelecek olan konut kredileri verisi olacak. Geçen ayki artıştan sonra büyük bir değişim beklenmiyor.

09.45’te Fransa sanayi üretimi günün geri kalanında öne çıkan tek önemli veri olacak, geçen ay değişim olmamıştı bu ay ise %0.5 düşüş bekleniyor.

Salı:

Önemli datalar açısından en sakin gün olarak duran bugünde 11.30 İngiltere ve 15.30 ABD, Kanada ticaret dengesi dataları günün en önemli verileri olacak.

Çarşamba:

Geldik haftanın en önemli iki gününden ilkine… Almanya Anayasa Mahkemesi’nin Avrupa İstikrar Fonu (ESM) için vereceği olumlu veya olumsuz karar Euro Bölgesi’nin kaderini etkileyecek nitelikte. Bir olumsuz karar piyasada müthiş bir kaos ve panik yaşatır, bu yüzden mahkemenin kararını herkes büyük bir merak ile bekliyor.

Günün bir diğer önemli gelişmesi ise Hollanda’daki seçimler olacak. Eğer mevcut koalisyon yerine daha sol tandanslı bir koalisyon oluşacağı bir sonuç çıkarsa bu kemer sıkma politikalarından geri dönüş anlamına gelebilir ve Euro için sıkıntı olur. Mevcut koalisyonun devamı ise Euro için olumlu olur.

Çarşamba’nın datalarına gelirsek;

2.50’de Japonya’dan sanayi aktivitesi ve makine siparişleri verileri açıklanacak, tahminler iki datanın da önceki aya göre gerileme göstermesi yönünde.

11’de İtalya 12’de Euro Bölgesi sanayi üretimimahkeme kararı bekleyen Euro’yu ilgilendiren önemli veriler olacak. Oldukça hareketli bir Eurusd görebiliriz bu dakikalarda.

11.30’da ise İngiltere’den istihdam verileri açıklanacak geçen aya göre hem işsizlik başvurularında hem de işsizlik oranında değişiklik beklenmezken, beklentiden sapmalar Pound paritelerini dalgalandıracak.

Perşembe:

İşte haftanın ve belki de yılın en önemli günü olabilecek bir gün… 19.30’da ABD Merkez Bankası FED faiz kararını açıklayacak ve piyasa yeni parasal gevşeme hamlesini görecek. QE3 yani 3. varlık alım programı için beklentiler iyice yükseldi, eğer piyasa aradığını bulamazsa sert satış göreceğiz.

21.15’de ise yani faiz kararı piyasa tarafından sindirildikten sonra FED Başkanı Bernanke’nin basın toplantısı ile ikinci bir hareketlilik başlayacak, piyasanın seyrini değiştirecek açıklamalar gelebilir.

Biz de Döviz Destek olarak her zamanki gibi yayınımızı FED-Bernanke dakikalarında da sürdürerek anlık önerilerimizle üyelerimizin yanında olacağız.

Tabi ki FED’e kadar daha bir sürü veri gelecek Perşembe;

Güne saat tam 00.00’da Yeni Zelanda faiz kararı ile başlıyoruz. Yine değişiklik beklenmiyor %2.5 olan faiz oranında.

10.30’da ise bu kez İsviçre Merkez Bankası’nın faiz kararı var, yine değişiklik beklenmiyor ama geçtiğimiz hafta 1.20 olan Eur-chf tabanının 1.22’ye yükseltileceği konuşmaları ile Eurchf hareketli günler yaşamıştı, bu beklentinin gerçekleşip gerçekleşmemesi ile yine Eurchf hareketi izleriz.

15.30’da yani FED faiz kararına saatler kala ABD’den üretici fiyat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları verileri gelecek.

ÜFE’de önceki aya göre %1.2 ile oldukça muazzam bir artış beklenirken işsizlik başvurularının ise tekrar 370 bine çıkması bekleniyor. FED beklentilerini hafif de olsa oynatabileceği için piyasa açısından önemli veriler olacak.

Cuma:

Son 2 Cuma günü piyasalar açısından çok hareketli geçmişti, Çarşamba ve Perşembe günü piyasada belirsizlikler ortadan kalktıktan sonra o kadar hareketli olmasa da yine hareketli bir Cuma günü izleme ihtimalimiz yüksek.

Avrupa seansında Euro Bölgesi’nden 12’de gelecek tüketici fiyat endeksi ve istihdam değişimi verilerinden sonra 15.30’da oldukça önemli ABD verileri var takvimde.

ABD tüfe’de üfe kadar olmasa da önceki aya göre hem manşet hem de çekirdek datada artış beklenirken en önemli datalardan olan perakende satışlarda geçen aykine yakın, kuvvetli bir artış bekleniyor yine.

ABD kapasite kullanım oranı, sanayi üretimi, Michigan Üniversite güven endeksi de haftanın en önemli son veirleri olacaklar.

Cuma günü Avrupa Birliği ülkeleri maliye bakanları zirvesi Ecofin’in de başladığını ayrıca hatırlatalım. Ecofin’i Cumartesi günü Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı Eurogroup takip edecek. Bu toplantılarda İspanya’nın resmen yardım talebinde bulunması ihtimal dahilinde. Bu yardım isteme veya istememe durumu da yine euro üzerinde hareket yaratacak gelişmelerden olacak.

Kısacası çok önemli dataların olduğu hareketli geçecek bir haftaya görüyoruz, bol fırsatlı, bol sinyalli ve muhtemelen yine bol kazançlı bir hafta olacaktır.

Tüm üyelerimize yeniden bol kazançlar olsun diyelim!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.