Yılın Son İşlem Gününde Piyasaları Neler Bekliyor – 31 Aralık 2018

Yılbaşı nedeniyle kısa sürecek fakat veri açısından oldukça yoğun bir haftaya başlarken öne çıkan gelişmelere bakalım. Yeni yılın da ana maddesi olacak olan ticaret savaşlarının son halinde Çin Dış işleri Bakanlığı,ABD ile ikili ilişkilerde 40 yılda kazanılan gelişmelerin kolay elde edilmediğini kaydederek, bu ülkeyle koordinasyon, iş birliği ve istikrarla desteklenen ikili ilişkileri daha ileri götürmeye hazır olduklarını bildirdi. Trump ise bu konuda yaptığı açıklamada “Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile çok güzel uzun bir konuşma yaptık. Görüşmeler son derece iyi ilerliyor. Eğer yapılırsa, oldukça kapsamlı ve anlaşmazlık yaratan tüm maddeleri içeren,anlaşma olacak. Büyük gelişme gösterildi” dedi.  Böylelikle 2018’inen büyük gelişmesi ve en çok konuştuğumuz konu olan Çin-ABD ilişkilerinin yeni yıl için olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir. ABD’de National Associationof Realtors (NAR) verilerine göre bekleyen konut satışları Kasım’da %0.7 düşüşle 101.4’e geriledi. Beklenti: % 1 artıştı.  Bugün aynı zamanda ABD tarafında Dallas FED imalat endeksi takip edilebilecektir.
AB tarafında ise Cuma günü Avrupa borsalarında %2 yaklaşık değer kazançları takip ettik.  Aynı zamanda Euro’nun 20.Yılı AB tarafında kutlanan bir olgu olduğunu da hatırlatmış bulunalım.  Bu hafta AB PMİ, TÜFE ve ÜFE rakamları AB tarafında yakından takip edilecektir.
EURUSD paritesine bakarsak günlük grafikte yatay bir kanal çizmesi bize 1.14200 seviyesini destek noktası olarak çizmekte. Bu seviye üstünde fiyatlanması durumunda 1.14663, 1.14927 ve 1.15390 direnç seviyeleri takip edilirken aşağıda 1.14001 ve 1.13538 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde yılın son işlem günü olması da düşük hacim beklenirken aynı zamanda böyle düşük hacimli günlerde sert hareketler olabileceğini de unutmamak gerekir. Ülke olarak hareketli bir yıl geride bırakılırken USDTRY 5.2850 seviyelerinden yılın son gününe başlıyoruz. Gelişmelere bakarsak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel, telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan gelişmeler, Avrupa’ya yönelik düzensiz göç hareketleri ve terörle mücadele konuları ele alındı. Berat Albayrak ekonomistlerle bir buluşma gerçekleştirdi ve Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 2019 projeksiyonlarını dinlemek üzere ekonomistlerle bir buluşma gerçekleştirdiğini belirtti. Perşembe günü yurt içinde gözler enflasyon rakamlarında olacaktır.
USDTRY paritesine teknik seviyelere bakarsak geri çekilmelerde 5.2459, 5.2269 ve 5.1808 destek noktası olarak izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.2920, 5.3191 ve 5.3652 direnç noktası olarak takip edilebilir.

Dünyanın 2. Büyük ekonomisi Çin tarafında PMİ rakamları takip edildi ve açıklanan rakamlara bakarsak sanayi PMİ beklenti altında kalarak 49.4 gelirken, hizmet PMİ pozitif geldi. Çin’in ABD ile olan ilişkilerinin seyri hem Çin hem dünya hem de gelişen ülkeler açısından yakından takip edilecektir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

GBPUSD

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.