Yılın Son Ayını Enflasyon Rakamları İle Karşılıyoruz – 3 Aralık 2018

Hem yeni bir aya hem de yeni bir haftaya başlarken dünya siyasi gündemi açısından önemli bir hafta sonu geçirdik. Hafta sonu gerçekleşen G-20 zirvesinde liderlerden gelen mesajlar takip edilirken asıl önemli konu belki de ABD-Çin arasında gerçekleşecek olan görüşme iken ayrıntılara bakarsak Trump ve Xi geçici anlaşmasına göre 90 gün boyunca herhangi bir ek tarife olmayacağı ve bu süreç içinde müzakerelerin gerçekleşeceği gelişmeleri piyasalara gelirken Cuma günü kapanışta olumlu beklenti ile ABD borsaları hali hazırda pozitif kapanışlar gerçekleştirmişti. Açıklamaya göre;

-Trump’ın, 1 Ocak 2019’da 200 milyar dolar değerindeki ürün için yüzde 25’e artırılacağı daha önce açıklanan gümrük vergisi oranının yüzde 10’da kalmasına onay verdiği belirtildi.
– Açıklamada, eğer 3 aylık müzakere sürecinin sonunda bir anlaşmaya varılamazsa yüzde 10’luk tarifenin yüzde 25’e yükseltileceğine vurgu yapıldı.
– Çin’in ABD’den hemen tarım ürünleri ihraç etmeye başlayacağına işaret edilen açıklamada, Çin’in ayrıca kayda değer bir miktarda enerji, endüstri ve diğer alanlarda üretilen ürünlerden alarak iki ülke arasındaki “ticaret dengesizliğinin” azaltılmasına katkı yapacağı belirtildi.
– Açıklamada ayrıca Çin’in, ABD’ye fentanil satan kişilere ağır cezalar öngören bir uzlaşıya da vardığı kaydedildi.
Bilindiği üzere ABD tarafından gelen en son açıklamaya göre eğer anlaşma olmazsa Çin’den gelen her kalem mala ek vergi uygulanacağını açıklamıştı.
G-20 zirvesi sonuç bildirgesine göre ise 31 maddeden oluşan ve ağırlıklı olarak uluslararası ekonomik düzene vurgu yapılan bildirgede, öncelikle kurallara bağlı bir uluslararası düzenin işlediğinden emin olmanın önemine işaret edildi.
Zirveden ticaret savaşları açısından şimdilik ateşkes gibi bir durum gelse de geçici olduğunu unutmamak gerek ve bir yanda Brexit bir yandan da İtalya bütçe sorunu endişe yaratmaya devam ederken İtalya cephesinden olumlu mesajlar gelmeye devam etmekte ve bütçe hedeflerinin düşürülmesi amaçlanması üzerinde 10 yıllıkların da 3.213 seviyesine doğru geldiğini görmekteyiz. Cuma günü gelen AB enflasyon verisinde ise beklenti altında kalan bir veri akışı izledik ve yıllık %2.0 gelerek %2.1 olan beklentinin altında kaldı. Veri sonrası tarafında Dolar karşısında sert değer kaybı yaşanarak 1.13400 seviyesinden kapanış izledik.
ABD tarafında ise daha çok yukarıda bahsettiğimiz ticaret savaşları ve Çin görüşmeleri öne çıkarken ABD- Meksika arasında yeni ticaret anlaşması olması da piyasa tarafından olumlu karşılandı. Dolar değer kazanması ile birlikte altın fiyatlarında baskılanma yaşanırken FED açıklamaları sonrası da 10 yıllıklar da %1.16 artış yaşamıştı. Nötr faiz oranlarına yakınız açıklaması bu anlamda önem arz etmekte. Bugün ABD tarafında İSM PMİ verisi taskip edilirken FOMC Williams konuşması da yakında takip edilecektir. Bu hafta ABD tarım dışı istihdam haftası olduğunu da hatırlatmakta fayda var.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak tepki alımları görsek de grafik olarak uzun vadede düşüş trendi hala baskılı olarak devam etmekte. 20 günlük hareketli ortalama altında fiyatlanan paritede aşağı yönlü hareketlerin devamında 1.12801, 1.12453 ve 1.11503 destek noktası izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 1.13751, 1.14353 ve 1.53303 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Yurtiçinde gündemi bugün gelecek olan enflasyon rakamı oluşturacak. Saat 10:00’da Üfe ve Tüfe rakamları takip edilirken aynı zamanda kasım ayı imalar PMİ verisi de takip edilecek. Enflasyon tarafında -%0.75 gibi bir negatif rakam beklenirken yıl sonu indirimleri ile negatif veri hakim durumda. Beklenti dahilinde gelmesi durumunda USDTRY tarafında TL lehine hareketler izleyebiliriz. Paritede gece açılışta gap’li izlenirken 5.1700 seviyesinde işlem görmekte. Olası aşağı yönlü hareketlerde 5.1577, 1.1005 ve 4.9942 destek noktaları izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.2640, 5.3131 ve 5.4194 direnç noktaları takip edilebilir.

İngiltere tarafında AB tarafında anlaşma sağlanana taslak Brexit anlaşması sonrası Parlamento tarafında ayın 11’inde gerçekleşecek olan oylama öncesi parlamentoda hukuk danışmanı olayın hukuki boyutu için sunum gerçekleştirecek olup olası bir güvenoyu alamama durumunda Theresa May için siyasi kariyerinin sonu olması beklenmekte.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.