Yılın İlk Haftasında Bizleri Neler Bekliyor? – 31 Aralık 2016

Bu Haftanın Öne Çıkacak Gelişmeleri

Piyasalarda 2017’nin ilk haftasına merhaba diyeceğiz ve yılın son 2 haftası düşük hacim sebebiyle paritelerde genellikle yatay fiyatlamaların devam etmesine sebep olmuştu. Anca yeni yılda piyasaların açılmasıyla birlikte hareketliliğin geri dönmesini bekliyoruz. Şüphesiz her ayın ilk haftası olduğu gibi bu hafta da piyasaların gözü kulağı ABD’den açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporunda olacak…

Pazartesi :

Yılın ilk işlem gününde yılbaşı tatili sebebiyle ABD, Çin, Avustralya, Kanada, Japonya, İngiltere ve İsviçre’de piyasalar kapalı. Bu yüzden forex piyasaları da Pazartesi günü kapalı olduğundan Metatrader üzerinden işlem yapılamayacak.

Salı :

Asya seansında Japonya’da bankalar kapalı olacak ancak Çin’den Caixin imalat PMI açıklanıyor. Avustralya’dan ise AIG imalat endeksi ve emtia fiyatları verileri takip edilecek.

11.00’da Türkiye’den açıklanacak olan enflasyon verilerini takip edeceğiz. Bu dakikalarda USDTRY’ye dikkat.

11.55’te Almanya’dan istihdam değişimi (beklenti -5bin) açıklanıyor. Gelecek olan verinin EURUSD üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

12.30’da İngiltere’den imalat PMI (beklenti 53.3). Önceki veriye göre bir tık kötüleşme bekleniyor ve beklentilerin daha da altında gelecek olan veri GBP için negatif olur.

18.00’de ABD’den ISM imalat PMI (beklenti 53.7) açıklanıyor. Gelecek olan veride iyileşme yaşanması ile Dolar endeksinde yükselişler hız kazanabilir.

Gün içerisinde Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanacak. Gelecek olan veri NZDUSD’ye hareketlilik getirebilir.

Çarşamba :

Asya seansında Japonya’dan imalat PMI ve Çin’den Caixin hizmetler PMI verilerini takip edeceğiz.

11.15’ten itibaren Euro Bölgesinden İspanya’dan başlayarak hizmetler PMI verileri gelecek. Ancak gelecek olan verilerin EURUSD üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

12.30’da İngiltere’den inşaat PMI (beklenti 53.0) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri GBP için son derece pozitif olur.

13.00’da Euro Bölgesi’nden TÜFE ve çekirdek TÜFE verilerini takip edeceğiz. Enflasyonda yaşanacak olan yükseliş EURUSD’de toparlanmaları beraberinde getirebilir.

18.30’da ham petrol stokları açıklanıyor ABD’den… Bu dakikalarda hem petrol fiyatlarında hem de USDCAD’de sert hareketlilikler yaşanabilir.

22.00’da ise FOMC tutanaklarını takip edeceğiz. Fed’in faizleri 25 bp artırdığı o toplantıda neler konuşulmuş, 2017’ye yönelik ne mesajlar verilmiş ayrıntıları takip edip cevap aramaya çalışacağız. Tartışmasız günün en önemli gelişmesi diyebiliriz…

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan AIG hizmetler endeksi açıklanıyor ancak gelecek olan verinin AUDUSD üzerinde son derece sınırlı etki yaratmasını bekliyoruz.

12.30’da İngiltere’den hizmetler PMI (beklenti 54.7) açıklanıyor. Bildiğimiz gibi hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin dominosu ve gelecek olan veride kötüleşme yaşanması GBPUSD üzerinde baskı oluşturabilir.

16.15’te ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi açıklanacak. Önceki veri 216 bin olarak açıklanmıştı. Beklenti üzeri gelecek olan veri Dolar için pozitif olur.

18.00’da yine ABD’den ISM imalat dışı PMI (beklenti 56.8) açıklanacak. Dolar için çok önemli bir veri daha diyebiliriz.

Cuma :

Asya seansının tek öne çıkan verisi Avustralya’dan açıklanacak olan ticaret dengesi rakamları. Beklenti üzeri gelecek olan veri AUDUSD’de toparlanmaları beraberinde getirebilir.

10.00’da Almanya’dan sanayi siparişleri (önceki veri %4.9) ve perakende satışlar (önceki veri %2.4) açıklanacak. Euro Bölgesi’nin kalesinden gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması Euro için son derece pozitif olur.

13.00’da Euro Bölgesi’nden perakende satışlar açıklanacak. Ancak gelecek olan verinin EURUSD üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da ise piyasaların merakla beklediği gün gelip çatıyor… Her ayın en merakla beklenen verileri olan ABD’den tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 175 bin), ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.3) ve işsizlik oranı (beklenti %4.7) verileri ile piyasalarda hareketlilik son derece fazla olacak. Özellikle maaşlar tarafında iyileşme yaşanması Dolar endeksindeki yükselişlere hız kazandırabilir. Aynı dakikalarda Kanada’dan da istihdam verilerini takip edeceğiz. Yani USDCAD’e ekstra dikkat etmekte fayda var.

18.00’da Kanada’dan Ivey PMI ve ABD’den fabrika siparişleri (önceki veri %2.7) açıklanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.