YEP, Brexit, FED. Yoğun Gündemi Piyasalar Nasıl Fiyatlıyor? – 11 Nisan 2019

Yurt içinde geride bıraktığımız günde merakla beklenen ekonomik reform paketi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Sunumdan çıkan başlıkları bakarsak;
-Yapısal Reformların öncelikle dirilmesi
-İhracat ve istihdam artırılması
-sürdürülebilir büyüme
-sıkı maliye politikası
-daha adaletli vergi sistemi gibi başlıklar öne çıkarken kamu bankalarına 28 milyar TL tutarında tahvil verileceği ve tahsili geçmiş alacakların herhangi bir risk oluşturmadığı sözlerine ekledi.  Bir diğer önemli madde bankacılık hakkında temettü ve prim ödemelerinin bu süreçte durdurulacağı açıklanması oldu. Vergi tarafında ‘ Kurumlar vergisini kademeli olarak düşürüp daha rekabetçi bir ortama taşıyacağız. Beyannameyi yaygınlaştırarak dolaylı vergileri azaltıp dolaysız vergileri arttırarak verginin daha da tabana yayılmasını sağlayacağız’ açıklaması öne çıkarken sürecin nasıl işleyeceği önümüzdeki günlerde daha da netleşecektir.
Paket sonrası Borsa tarafında -1.14 kapanış gerçekleşirken, USDTRY tarafında 5.7200 seviyesi test edilirken, daha sonra 5.6790 seviyesine geri çekilme yaşandı.  FED tarafında açıklanan Toplantı tutanakları da TL tarafında volatiliteye neden olurken, faiz konusunda sabit tutma kararı ağır basması gelişen ülke para birimlerini bir nebze rahatlattı. Bundan sonraki süreçte FED’in ABD ekonomisinin tepkimeleri karşısında atacağı adımlarla birlikte TL gibi gelişen ülke para birimleri tarafından yakından takip edilecektir. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak dünkü yükseliş sonrası 5.7096 direnç noktasının çalıştığını gözlemlemekteyiz. Bu seviyenin üstünde kalıcı olamayan paritede aşağıda 5.6603, 5.6415 ve 5.5922 destek noktaları takip edilirken, yukarı yönlü hareketlerde, 5.7401 ve 5.7894 direnç noktaları takip edilebilir.

ABD tarafında FED tutanakları açıklanırken özet olarak bakarsak  Üyelerin çoğuna göre riskler 2019’da faizleri sabit tutmayı gerektiriyor” vurgusu yapıldı. Birçok üye artan borçluluk ve kaldıraç oranlarına dikkat çekti. Üyeler küresel görünüme ilişkin önemli belirsizliklere işaret etti. Bazı üyeler rezerv ihtiyacını azaltacak enstrümanları tartıştı” ifadelerine yer verildi. Faiz artırımı konusunda sabit kalması yönünde çoğu üyenin beyan vermesi Dolar tarafında satışlara neden olurken Dolar endeksi %0.03 değer kayıpları yaşandı ve Tahvil tarafında alımlara neden oldu. Açıklanan verilere bakarsak TÜFE Mart ayında %0.4 olarak gelirken beklenti üstünde gelmesi pozitif olarak yorumlanabilir. Fakat yıllık olarak hala beklenti altında. Çekirdek enflasyondaki yumuşama Fed’in % 2’lik enflasyon hedefine ulaşmadan daha uzun süre beklemesi gerektiğini gösterir nitelikte
AB tarafında dün Avrupa Merkez Bankası basın açıklaması takip edilirken, faiz oranlarında beklenti dahilinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Açıklamalara bakarsak
-Ilımlı genişlemeci politikaların ekonomiyi desteklediğini belirten Draghi, TLTRO’lar hakkında daha kapsamlı analize ihtiyaç bulunduğunu ve TLTRO detayları için henüz erken olduğunu söyledi.
-Draghi, büyümeyi yavaşlatan bazı faktörlerin ortadan kalkmakta olduğunu ve negatif faizlerin ihtiyaç duyulursa hafifletileceğini söyledi.
-“Veriler zayıf seyrini sürdürüyor” diyen AMB Başkanı, ekonomik büyüme ve Euro Bölgesi görünümüne ilişkin risklerin hala aşağı yönlü olduğunun altını çizdi.
-Enflasyon beklentilerinin ekonomik faaliyet ile gerilediğine dikkat çeken AMB Başkanı, bankanın enflasyon beklentilerindeki düşüşü analiz ettiğini ifade etti.
-ABD gümrük tarifelerinin genel güveni tehdit ettiğini vurgulayan Draghi, ticarete yönelik tehditlerin küresel ekonomik ivmeyi aşağı çektiğini belirtti.

Açıklamalar öncesinde dolar karşısında 1.1287 seviyesine kadar yükselen euro, açıklamaların ardından 1.1230’a kadar geriledi.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.12624 pivot noktası üzerinde kaldığı sürece 1.12952, 1.13205 ve 1.13786 direnç noktaları izlenirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12371, 1.12043 ve 1.11462 destek noktaları izlenebilir.

İngiltere tarafında  Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanlarını İngiltere’nin AB’den ayrılması (Brexit) gündemiyle Brüksel’de bir araya getiren AB Zirvesi gerçekleşti. AB’den Brexit tarihinin 30 Haziran’a kadar ertelenmesini talep ettiğini hatırlatan May, “Bu zirvenin amacı, AB’den düzenli bir şekilde ayrılmamızı sağlayacak anlaşma üzerinde mutabık kalmamız için erteleme sağlamak.” ifadesini kullandı. Sonuç olarak 9 -12 aylık bir ertelemeye AB’nin yakın olduğu belirtilmekte.

Son olarak Çin’de tüketici fiyatları endeksi Mart ayında önceki yılın aynı dönemine göre  beklentilere paralel yüzde 2.3 arttı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.