Yeni Zelanda’da İşsizlik Oranı Yükseldi – 01 Şubat 2017

Asya Seansında Yeni Zelanda ve Çin'den Önemli Veriler Açıklandı

Yeni Zelanda’dan dördüncü çeyrek istihdam raporu yayınlandı. Rapora göre istihdam 2016’nın son çeyreğinde beklendiği gibi %0.8 artarken, %4.9’dan %4.8’e gerilemesi beklenen işsizlik oranı %5.2’ye yükseldi.

Ayrıca iş gücüne katılım oranı %70.1’den tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %70.5’e yükselmiş. Ortalama saatlik kazançların ise %0.6 artması beklenirken %0.3 gerilediğini görüyoruz. Yani işsizlik oranındaki yükselişin ana sorumlusu iş gücündeki artış. Ortalama kazançların beklenti altı kalmasını da aynı faktöre bağlayabiliriz.

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ’nin bir sonraki para politikası toplantısı 8 Şubat’ta. Son toplantıda 25 baz puan faiz indirilmiş ve uluslararası risklere vurgu yapılarak para politikasının buna göre ayarlanabileceği belirtilmişti.

İşsizlik oranındaki yükseliş negatif ama bu yükseliş çok büyük ölçüde iş gücüne yeni iş arayanların girmesinden dolayı ve bu yüzden de RBNZ tarafından çok büyük bir endişe ile karşılanmayabilir.

Diğer yandan geçtiğimiz hafta yayınlanan enflasyon raporu dördüncü çeyrekte enflasyonun %0.4’den %1.3’e yükseldiğine işaret ediyordu. Yani enflasyon tarafından RBNZ’nin istediği yönde hedefe doğru bir hareket var. Bu nedenle de RBNZ’nin 8 Şubat’taki toplantıda faizlerde bir değişiklik yapmama ihtimali yüksek.

İşsizlik oranındaki beklenmedik yükseliş NZDUSD üzerinde baskı yarattı. NZDUSD şu anda 0.7280 bölgesinde ve günlük bazda %0.50’ye yakın ekside. 0.7220 seviyeleri satış baskısının sürmesi ve 0.70’lere doğru bir düşüş için geçilmesi gereken kritik destek bölgesi.

Yeni Yıl Tatili nedeniyle borsaların kapalı olduğu Çin’den PMI verileri yayınlandı. Ocak ayında imalat PMI 51.4’den 51.3’e gerilerken hizmetler PMI 54.5’den 54.6’ya yükseldi. PMI verileri için 50.0 üzeri bir rakam sektörde büyüme anlamına geliyor ve bu rakamlar hem imalat hem hizmetler sektöründe büyümenin sürdüğünü gösteriyor.

Tabi son zamanlarda piyasalar ekonomik verilerden çok ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’dan gelen açıklamalara odaklanmış durumda. Almanya’nın ardından Trump dün akşam ilaç üretici şirket yöneticileri ile yaptığı toplantıda Japonya’yı da kur devalüasyonu yapan ülkelere ekledi. Tabi Japon yetkililerden iddiaları reddeden yanıt gelmekte gecikmedi.

Çin borsaları tatilde ve cuma gününe kadar da öyle olacak. Japonya Nikkei %0.50, Avustralya ASX %0.57, Güney Kore KOSPI %0.62 artıda kapanırken Hong Kong HSI endeksi %0.24 ekside.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.