Yeni Zelanda Merkez Bankası Faiz İndirecek mi? – 2 Kasım 2016

Yeni Zelanda'dan Güçlü İstihdam ve Enflasyon Verileri

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ tam bir hafta sonra para politikası kararları için toplanıyor ve bugün o kararları etkileyecek çok önemli iki rapor yayınlandı. Raporlardan ilki üçüncü çeyrek istihdam raporu.

İkinci çeyrekte %5.1 olan işsizlik oranı piyasalar bir değişiklik beklemezken üçüncü çeyrekte %4.9’a gerilemiş. İstihdamda da %1.4 ile piyasa beklentisinin neredeyse üç katı hızda bir artış var. Diğer bir önemli istihdam göstergesi olan iş gücüne katılım oranı da piyasalar %67.7’ye düşüş beklerken %69.7’den %70.1’e yükselmiş.

Yani yaratılan istihdam mevcut iş arayışında olanlarla birlikte iş gücüne yeni girenleri de karşılamış. Raporun tek negatif tarafı ise maaşlardaki artış hızı. Maaşlarda üçüncü çeyrekte %1.0 artış beklenirken sadece %0.3’lük bir artış var. İş gücüne katılım oranındaki artışın yan etkilerinden biri.

İkinci rapor ise enflasyon beklentileri. Rapora göre RBNZ’nin hem bir hem iki yıllık enflasyon beklentilerinde minik de olsa bir artış var. Bir yıllık enflasyon beklentisi %1.26’dan %1.29’a yükselirken iki yıllık enflasyon beklentisi %1.65’den %1.68’e revize edilmiş. Ciddi bir değişiklik değil belki fakat aşağı yönlü bir revize gelmemiş olması pozitif.

Bu sene iki kere 25 baz puanlık faiz indiren RBNZ politika faizini şu anda %2.00 seviyesinde tutuyor. Son para politikası toplantısı sonrası yayınlanan karar metninde hedeflere ulaşmak için daha fazla parasal gevşemenin gerekeceği şeklinde net bir yeni faiz indirimi yönlendirmesi yapmıştı RBNZ.

Piyasalar bugün açıklanan veriler öncesi RBNZ’den bir kaç faiz indirimi daha bekliyordu fakat iyi istihdam ve enflasyon raporu sonrası durum biraz daha karışık. 8 Kasım’daki toplantıda bir faiz indirimi daha gelme ihtimali hala var fakat RBNZ ek faiz indirimleri için yeni verileri beklemeye geçecek. Enflasyon ve beklentileri ile istihdamda iyileşmenin dördüncü çeyrekte sürmesi durumunda %1.75 politika faizi için en düşük seviye olacak büyük ihtimalle.

İyi verilerin etkisiyle NZDUSD şu an günlük bazda %0.70 yukarıda. 50 günlük hareketli ortalama 0.7230 bölgesinde geçiyor ve parite şu anda o seviyeleri test ediyor. Bu bölgenin geçilmesi durumunda önce 0.7270 sonra da 0.7320 test edilebilir. Diğer yandan 0.72 en yakın destek, altında ise 0.7170 bölgesi destek olarak satıcılara karşı koyabilir.

Asya borsalarında net bir satıcılı hava hakimdi. Çin endeksleri ortalamada %0.70 kayıp yaşarken Japonya Nikkei endeksinde %1.76 ile çok daha büyük bir düşüş var. Ayrıca Avustralya ASX %1.16, Güney Kore KOSPI %1.42 ve Hong Kong HSI %1.40 ekside kapandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.