Yeni Haftaya Yurt İçi Enflasyon Rakamları İle Başlıyoruz – 4 Şubat 2019

Şubat ayı ile birlikte yeni aya başlarken bu hafta piyasaları yoğun denebilecek bir veri haftası bekliyor. Bugün Çin tarafında tatil nedeniyle piyasaların kapalı olduğunu hatırlatalım. Yurt içinde ise bugün ocak ayı TÜFE verisi takip edilecek olup aylık %1 olarak gerçekleşmesi yönünde.Bilindiği üzere özellikle tarım ürünleri olarak fiyat artışlarıyla ciddi mücadele verilirken bir yandan da kur tarafında düşüş olsa da bu durumun yansımasının geç olması normal karşılanabilir. ABD tarafından gelen güvercin adımlar ile gelişen ülkelere gelen talep ve Türkiye’nin bu aşamada olumlu bir hava kaydetmesi USDTRY tarafında da 5.2000 seviyelerinin görmemize sebep olurken bundan sonra hem gelen yurt içi veriler hem de ABD tarafından verilen demeçler önemli olacaktır. Rekabetçi kur politikası Türkiye açısından önemli olurken bu seviyelerde dengelenip ihracata pozitif bir olgu yaratması beklenebilir.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak  5.1620 seviyesinden dönüş yapan parite de şimdilik 5.2210 seviyelerinde dengeleme görülürken 4 saatlik ve günlük grafikte düşüş trendi devam ederken saatlik grafikte oluşan formasyon itibari ile bakarsak 5.2354 direnç noktası olarak izlenirken aşmaması durumunda 5.1987 ve 5.1675 destek noktası izlenirken belirttiğimiz seviyenin aşılması durumunda 5.2666 ve 5.3345 direnç noktaları izlenebilir.

ABD tarafında Cuma günü endeksler karışık bir görüntü sergilerken, bugün ABD kasım ayı fabrika siparişleri verisi takip edilecek olup beklenti %0.40 gelmesi yönünde. FED sonrası değer kaybı yaşayan bir Dolar endeksi gözlemlenmezken sadece Euro karşısında değer kaybeden bir dolar izledik ve bu sabah kazançlarını geri vermiş gibi gözükürken 1.14400 seviyesinde bir parite gözümüze çarpmakta. Bir yandan da ABD bilanço dönemi olmasından da kaynaklı olarak endekslerdeki olumlu hava esmesiyle 10 yıllıklar hafif artıda seyretmekte. Bir yandan da Trump Venezuella açıklaması öne çıkarken ayrıntılara bakarsak ABD Başkanı Donald Trump CBS’e verdiği röportajda Venezuela’daki gelişmelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Trump, ABD’nin Venezuela’ya asker gönderip göndermeyeceğine ilişkin soruya, ”Kesinlikle o da bir seçenek.” yanıtını verdi.

AB tarafında bugün ÜFE rakamları ve Sentix şubat ayı yatırımcı güveni dataları Euro açısından önemli olacaktır. İtalya tarafında teknik resesyona girilmesi ve AB genelinde istenilen enflasyon rakamlarının yakalanamaması, Çin gibi tüketim yoğun ülkelerin daralma riski ve bir yandan da Brexit gelişmeleri ile ECB cephesinden de yeni bir hikaye gelmemesi Euro tarafında ABD doları karşısında baskılanma görülmesine sebep olabilir.  Brexit konusunda Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına (Brexit)ilişkin “İngilizler anlaşmasız Brexit’i önlemek istiyorsa teklifimiz masada. Biz adil bir Brexit anlaşmasını müzakere ettik.” dedi. İngiltere tarafında parlamento oylaması sonucu May ve AB arasında yeni müzakere beklenirken bu açıklaması gelmesi görüşmeleri nasıl bir duruma sokacak yakından takip edilecek.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte oluşan RSI ile uyumsuzluk ayı piyasasına işaret ederken 1.14048 daha önce bir çok kez parite tarafından denenmiş olması sebebiyle güçlü bir destek noktası oluştururken altında 1.13057 izlenebilir. Yukarıda ise 1.14836, 1.15130 direnç noktaları takip edilecektir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.