Yeni Haftaya Çin’le Merhaba Dedik

Yeni hafta Çin PMI verileri ile başladı. Çin’den hem resmi PMI hem de Caixin imalat PMI rakamları açıklandı. Temmuz ayında resmi imalat PMI rakamı 50.0’den 49.9’a gerilerken Caixin imalat PMI 48.6’dan 50.6’ya yükseliş var. PMI verilerinde 50.0 daralma ve büyüme arasındaki ince çizgiyi temsil ediyor. 50.0 üzeri bir rakam sektörde iyileşmeyi, 50.0 altı bir rakam ise kötüleşmeyi ima ediyor.

Daha büyük devlet şirketlerini içeren resmi PMI imalat sektöründe kötüleşmeye işaret ederken daha küçük özel sektör şirketlerini içeren Caixin imalat PMI ise genişlemeye işaret ediyor. Caixin PMI verisi 2015 Şubat’tan bu yana ilk kez 50.0 sınırının üzerine çıkarken resmi imalat PMI 2016 Şubat’tan bu yana ilk kez 50.0 altında. Diğer yandan resmi hizmetler PMI 53.7’den 53.9 ile bu senenin en yükseğine tırmanmış.

Resmi imalat PMI raporu üç bine yakın devlet şirketini içerirken Caixin imalat PMI raporunun dört yüze yakın daha küçük özel şirketi içerdiğini düşünürsek resmi PMI verisinin daha geneli temsil eden bir tablo çizdiğini söyleyebiliriz. Bileşenlere baktığımızda yeni ihracat siparişleri ve yeni siparişlerin önceki aya göre gerilediğini görüyoruz. Yani 0.2 puanlık gerilemede en büyük sorumlu siparişlerdeki kötüleşme. Ayrıca geçtiğimiz ay yaşanan sel felaketinin bazı işletmelerdeki çalışmaları sekteye uğrattığı biliniyor.

Resmi rakamdaki gerileme Çin hükümetinin bu sene başlarında attığı ekonomiyi canlandırma adımlarının etkisinin ortadan kalkmaya başladığı ve üçüncü çeyrekte Çin’in hedeflenen büyüme performansına ulaşamayacağı endişelerine yol açtı. Yıllık %7.00 – %6.5 büyüme hedefini yakalayabilmek için Çinli yetkililerden ekonomiyi destekleyici önlemlerin gelmeye devam etmesi gerekiyor.

FOMC’de daimi oy verme yetkisi olan New York Fed’in başkanı Dudley, Bali’de yaptığı konuşmada ‘faiz artışları konusunda temkinli olmalıyız’ dedi ve kademeli artış patikasının uygun olduğunu belirtti. 2016 sonuna kadar faiz artışı olmayacağını söylemek için çok erken diyen Dudley, 2017 sonuna kadar birden fazla faiz artışı beklediğini ekledi. Yellen ve Fischer ile birlikte FOMC’nin beyin takımını oluşturduğu için Dudley’in yorumlarının piyasada ayrı bir ağırlığı ve önemi var.

Cuma günü ABD’den gelen zayıf büyüme verisi Fed’in önümüzdeki aylarda faiz artırmayacağı beklentilerini daha da pekiştirdi ve beklendiği gibi ilk Asya seansında borsalara pozitif yansımış durumda. Çin endekslerini bu genellemenin dışında tutuyoruz. Çin endekslerinde %1.00’e yakın kan kaybı varken Japonya Nikkei %0.40, Avustralya ASX endeksi %0.45, Güney Kore KOSPI %0.67, Hong Kong HSI endeksi %1.23 artıda kapandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.