Yeni Haftada Piyasaları Neler Bekliyor – 19 Kasım 2018

Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde Cuma günü gelen sanayi üretimi rakamlarına bakarsak, TÜİK verilerine göre Türkiye’de Eylül ayında sanayi üretimi %2,7 oranında düşerken, böylelikle, yılın üçüncü çeyreğinin bulunduğu Temmuz Ağustos Eylül aylarında sırasıyla sanayi üretimindeki değişimler %5,85, %1,64 ve +2,68 olarak gerçekleşti. Bu gerçekleşme aynı zamanda üçüncü çeyrekteki büyüme için de bir sinyal üretirken, ikinci çeyrekte ortalama %5,20 büyüyen sanayi üretimi, bu çeyrekte ise ortalamada %1,6 büyümüş durumda.  Bu gelen veri ile üçüncü çeyrek yavaşlama sinyallerini vermiş oluyor. Perşembe ve Cuma günü ABD tarafından gelen asılsız Gülen iade haberi sonrası USDTRY paritesinde 5.3200 seviyesine gelmiş olan paritenin, bu gece açılış itibariyle yukarı yönlü hafif iştahlı olduğu söylenebilir. Konuyla alakalı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefonda görüştü.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump, Kaşıkçı cinayeti, ABD’deki FETÖ soruşturmaları, Suriye’de terörle mücadele ve ikili ilişkiler hakkında fikir teatisinde bulundu. Dünya’da Dolar tarafında Aralıkta faiz artırımı beklenirken, USDTRY paritesinin de kısa vadede yukarı yönlü tepki vermesi beklenebilir. Global gidişat ve Avrupa’nın tüketim rakamları da Türkiye için önemli olacaktır.
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik grafikte yeni bir destek noktasının oluşumu göze çarpmakta. 5.3024 seviyesinin iki kere denenmiş olup kırılamaması teknik açıdan önemli bir nokta yaparken, kırılırsa eğer 5.2731 ve 5.1988 destek seviyeleri izlenirken, yukarı yönlü tepkilerde ise 5.3767, 5.4217 ve 5.4960 direnç noktaları izlenebilir.

ABD tarafında bugün veri beklenmezken bilanço küçülten FED bir yanda dururken, Bir yandan da hala devam eden ve arasında anlaşma beklenen Çin-ABD durumu mevcut. Her ne kadar Trump açıklamasına göre olumlu bir anlaşma düşüncesi olsa da piyasa tarafından bir anlaşma çıkmaması da beklenmekte. Trump tarafından gelecek olan açıklamalar önemli olacaktır. Bugün veri olmaması ve Cuma günü Black Friday ve Perşembe günü Şükran günü nedeniyle ABD piyasalarının kapalı olması sonucu 3 günlük veri günü kalırken Çarşamba günü gelecek olan dayanıklı mal siparişleri önemli olacaktır. Hacimlerin oldukça düşük olması beklenmekte. Son olarak Moller-Maersk’in CEO’su Soren Skou, ABD ve Çin arasında uygulanan ekstra gümrük vergileri yüzünden küresel ticaret talebinin son iki yılda en düşük seviyesine indiğini söyledi. ABD ve Çin arasında artan gümrük tarifeleri nedeniyle iki ülke arasında gerçekleşen nakliye ticaretinin 2019 ve 2020´de yüzde 2 ile 5 arasında düşmesini beklediklerini söyledi.
Avrupa tarafında geride bıraktığımız haftada gündem Brexit ve İtalya oluştururken İngiltere’de May kabinesinde gelen Bakan istifaları öne çıkmıştı. Önümüzdeki günlerde de bu konuların gündemde olması beklenirken Cuma günü Avrupa PMİ rakamları takip edilecektir. İngiltere’nin Avrupa karşısında isteklerine ne cevap vereceği ve siyasi tepkiler önemli olacaktır. Kuzey İrlanda sorunu en büyük sorun olarak gözükmekte.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak Cuma günü gelen sert yükseliş dikkat çekmekte. Uzun süredir gelen satış sonrası bir tepki olarak gözükse de genel düşüş trendi hala hakim olduğu söylenebilir. Önemli bir direnç olan 1.13526 noktasının yukarı yönlü kırılması önemli olurken yükselişin devam etmesi halinde 1.14562, 1.14851 ve  1.15837 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12879 ve 1.11893 destek noktaları takip edilebilir.

Asya tarafında bu sabah Japonya’dan Ekim ayı ihracat ve ithalat rakamları gelirken İthalat olumlu gelip ihracat rakamı olumsuz geldi. Detaylarda Japonya’nın ABD ve Çin’e ihracatı arttırmış olması dikkat çekmekte. Datalar Japon piyasalarına olumlu yansırken USDJPY paritesi ytay seyretmekte.

USDTRY

Ons Altın

GBPUSD

Dow Jones

 

 

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.