Yeni Haftada Piyasaları Bekleyen Önemli Gelişmeler – 7 Ocak 2019

Cuma günü gelen ve öne çıkan ABD verileri yakından takip edilirken Çin tarafında Apple’ı bile vuracak olan Çin yavaşlaması gündeme geldi. Yakından bakarsak  tarım dışı istihdam ve ücret artışları ivmelenirken iş gücüne katılım oranı da yükseldi, bu durum 2019’da risklerin artmasına rağmen istihdam piyasasının gücünü koruduğunu gösterdi.  ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Aralık’ta 312 bin arttı. Bu, Şubat’tan beri görülen en yüksek rakam olarak kayda geçti. Beklenti 184 bindi. İşsizlik oranı ise %3.7 beklentisine karşılık % 3.9’a yükseldi. Ortalama saatlik kazançlar %3 beklenirken yıllık bazda %3.2arttı. Bu, 2009’dan beri en hızlı artış oldu. Aylık bazda da %0.3’lük beklentiyi aşarak %0.4 arttı.  İş gücüne katılım ortanı %62.9’dan %63.1’e yükseldi. Bu, Eylül 2017’den beri en yüksek oran oldu. Çarşamba günü FED tutanakları özellikle takip edilecek olup hafta boyunca da Fed üreleri konuşmaları takip edilecektir. Bir diğer taraftan Trump ve Powell açıklamaları takip edilirken, Powell’in ‘Trump isterse istifa etmem’ açıklaması özellikle öne çıktı. 3 haftadır kapalı olan hükümet tarafında ise New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer’in “Başkan hükümetin aylarca hatta yıllarca kapalı kalabileceğini söyledi” açıklaması hatırlatılan Trump, “Evetbunu söyledim. O kadar uzun kalacağını zannetmiyorum ama buna hazırım.”ifadelerini kullandı. Federal hükümetin kapanmasının üzerinden 14 gün geçmiş olmasına rağmen henüz Beyaz Saray ile Kongredeki Demokratlar arasında bir uzlaşma sağlanamadı. Bugün ABD tarafında fabrika siparişleri verisi ve ISM imalat dışı PMİ rakamları takip edilecektir.
AB tarafında büyüme endişeleri ile birlikte gelen düşük şirket karlılık beklentileri ve sonuç olarak ortaya çıkabilecek endeks düşüşleri beklentisi hakimken ABD’de Cuma günü gelen sert endeks alışlar ile birlikte AB stoxx 600endeksi de %2.83 artış yaşadı. Fakat yukarıda belirttiğimiz riskler hala mevcutken izlemekte fayda olacağı görüşündeyiz. Bir diğer taraftan da bu ay gerçekleşecek olan ve Reuters’te yer alan habere göre İngiltere Başbakan’ı Theresa May Parlamentoda daha önce ertelenen oylamanın 14 veya 15 Ocak tarihinde gerçekleşeceğini söyledi. Bugün AB tarafında Almanya ve AB aylık perakende satışlar ve Euro sentix yatırımcı güveni takip edilecektir.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak kanal içinde hareket ederken 1.14602 seviyesinin aşılmamış olması dikkat çekmekte. Bu seviyenin daha önce denenmiş ve aşılamamış olması Euro tarafında baskı yaratırken aşağı yönlü hareketlerde 1.13545, 1.13134 ve 1.12400 seviyeleri takip edilirken yukarı yönlü aşılması durumunda ise 1.15536 direnç noktası takip edilecektir.

Yurt içinde baktığımız zaman TL tarafında kırılgan havanın devam ettiğini düşünmekteyiz. Bu yüzden Merkez tarafında henüz önümüzde ki günlerde faiz indirimi beklenmezken, şubat ve mart ayında takvimde yer alan hazine ödemeleri dikkat çekmekte. Bugün hazine nakit dengesi verisi takip edilirken, hafta içinde ise Cuma günü ise Cari hesap dengesi takip edilecektir.  USDTRY tarafında paritenin tekrar 5.3300 seviyelerinde dengelenmeye çalıştığı gözlemlenirken 5.4300 seviyelerinde kalıcı olmaması parite tarafında olumlu bir resim çizmekte. En azından şimdilik TL güçlü kılınırken ABD tarafında gelen olumlu tarım dışı istihdam verisi ile birlikte TL değer kaybetmemesi de olumlu değerlendirilebilir. Teknik olarak bakarsak aşağı yönlü hareketlerde 5.2713,5.2113 ve 5.0517 destek noktaları takip edilirken yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4309, 5.5305 ve 5.6901 direnç noktaları takip edilebilir.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin tarafında zorunlu karşılık indirimleri dikkat çekerken 0.5 puanlık bir indirim 800 milyon dolarlık bir likidite sağlaması beklenmekte. Böylelikle Asya borsalarına da alım gelirken endekslerde olumlu havanın ABD piyasasına bağlı olduğu beklenmekte.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.