Yeni Haftada Piyasaları Bekleyen Önemli Gelişmeler – 18 Şubat 2019

Yeni haftaya başlarken ABD tarafında piyasalar bugün başkanlar günü sebebiyle kapalı olacak olup, ABD vadelileri işlem görecek. Bu haftanın en önemli verisi olarak Çarşamba günü açıklanacak olan FED toplantı tutanakları olarak öne çıkıyor . Ayrıca AB, ABD PMİ rakamları ve ZEW ekonomi rakamları takip edeceğiz. ABD tarafında gelişmelere bakarsak Trump’ın Meksika duvarı ısrarı sonucu olarak olağan üstü hal ilan etmesi halinde gelecek olan vetoları veto edebileceği gelişmeleri öne çıkarken, ilk veto kararını hazırlamış olma ihtimali konuşulmakta. Cuma günü gelen Dolar satışları sonrası EURUSD tarafında 1.13100 seviyeleri görülürken, altın tarafında ise 1325.00 seviyeleri görülmüş oldu. Bu sabah piyasa açılış itibariyle Altın tarafında 1320.00 seviyelerinde güçlü tutunma devam etmekte.  Cuma günü gelen İmalat ve sanayi üretim rakamları özellikle Dolar’ın değer kaybının perde arkasındaki sebep olarak öne çıkmakta. Bu hafta açıklanacak olan PMİ ve FED tutanakları doların yönünü belirlemede etkili olması beklenebilir.

AB tarafında ise tekrardan TLTRO gelişmesi üzerine Euro tarafında satış hareketleri beklense de Dolar tarafında gelen satışlar sonrası 1.13110 seviyelerinde tutunan paritede, eğer likidite programı resmileşirse Euro tarafında kayıpların hızlanma durumu mevcut. Peki bu durumun perde arkasında ne var diye bakarsak özellikle Almanya ve İtalya tarafında gelen kötü PMİ ve GSYİH rakamları, ayrıca bir türlü hedefe yaklaşamayan AB enflasyon rakamları sebep olarak öne çıkmakta. Bu hafta AB tarafında gelecek olan PMİ rakamları da yakından takip edilecektir.  İngiltere tarafında bu hafta Brexit bakanı ve AB komisyon başkanı Michel Barnier görüşmesi beklenmekte.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.12680 seviyesinden gelen yükseliş sonrası 1.13212 direnç seviyesi öne çıkarken bu seviye yukarı yönlü aşılması durumunda 1.13497, 1.14218 direnç noktaları izlenirken aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12491, 1.12055 ve 1.11334 destek noktaları yakından takip edilecektir.

Yurt içinde bu hafta Çarşamba günü ocak ayı hükümet borç stok rakamları takip edilecek olup, Merkez bankası tarafından hazineye aktarılan kar sonrası merkezi yönetim bütçesi fazla vermişti. Cuma günü gelen işsizlik rakamlarında yükseliş göze çarparken 5.2700- 5.2900 arası bir bantta hareket eden paritede S&P sonrası fiyat hareketlerinde bir sapma görülmedi. S&P tarafından Cuma günü takip edilen not açıklamasına bakarsak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un (S&P), Türkiye’nin kredi notunu ve görünümünü teyit etti. Buna göre kurum, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “B+” olarak teyit etti, not görünümünü değiştirmeyerek “durağan” olarak bıraktı. Ekonomistler S&P’den değişiklik beklemiyordu. S&P, 17 Ağustos 2018’de yaptığı değerlendirmede,Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu, yatırım yapılabilir seviyenin dört kademe altı olan “B+” seviyesine düşürürken, görünümünün”durağan” olduğunu açıklamıştı. Türkiye’nin finansal ve ödemeler dengesi baskılarına verdiği tepkilerin büyük ölçüde geçici olduğu belirtilen kurum açıklamasında, tepkilerin temel ekonomik zayıflıkları çözmekten daha çok semptomların hafifletilmesine odaklı olduğunu ifade edildi. Sonuç olarak olumlu sayılabilecek fakat hala yatırım yapılabilir seviye altında olması negatif bir durum olarak öne çıkmakta TL tarafında bundan sonraki süreçte likidite enjekte eden AB sonrası kur tarafında tekrar iç dinamiklerin de yönlendirmesiyle birlikte bir pozitif hava yaşanması beklenebilir.

USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte öne çıkan yükselen trend varken 5.3027 güçlü direnç noktası olarak gözükmekte.Aşılması durumunda 5.3327 ve 5.3848 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise  5.2506, 5.2285 ve 5.1764 destek noktaları takip edilebilir.

Altın tarafında Cuma günü Dolar satış sonrası piyasa tarafında Altın alışları dikkat çekerken 1325.00 zirve noktaları görülmesi Altın tarafında yeni trend oluşumu sağlarken, olası geri çekilmelerde 1314.00,1304.98 ve 1297.67 destek noktaları izlenirken yukarı yönlü hareketin devamında ise 1325.63, 1329.70 ve 1340.89 direnç noktaları izlenebilir.

EURUSD

USDTRY

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.