Yeni Haftada Piyasaları Bekleyen Önemli Gelişmeler – 18 Mart 2019

Yeni haftada takip edeceğimiz makro ekonomik verilerden bahsetmeden önce, geride bıraktığımız haftada piyasalarda ne gibi gelişmeler yaşandı tekrardan hatırlayalım. Geride bıraktığımız haftada gözler, özellikle Avrupa piyasalarını çok yakından ilgilendiren Brexit oylamasındaydı. Ardı ardına yapılan oylamalar sonucunda net bir kararın çıkmaması ve AB kanadından gelen “AB parlamentosu Merkez Bankası dahil anlaşmasız Brexite hazır” açıklamaları İngiltere Başbakanı May’i oldukça zorlayacak gibi görünüyor. Normal şartlarda Mart ayı sonunda AB’den çıkması planlanan İngiltere’de önümüzde ki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak yakın takibinde olacağız. Tüm bu gelişmeler yaşanırken fiyatlamalar tarafına baktığımızda ise GBPUSD paritesinde ki güçlü alışlar oldukça dikkat çekiciydi. Geçen haftaya 1.2960 seviyelerinde başlayan paritede hafta içerisinde 1.3330 seviyeleri test edildi. Bunun yanı sıra İngiltere ülke endeksi FTSE 100’de ise yüksek long pozisyonlar dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur. Brexit sürecinin diğer bir ayağı olan Euro bölgesinde ise Mario Draghi ile birlikte kritik 1.1200 seviyesinin altını bile test eden EURUSD’nin yükselişini izledik. Tekrardan 1.1300 seviyesinin üzerine atan paritede 1.1390 ve 1.1434 seviyeleri önümüzde ki günlerde tekrardan gündeme gelebilir.

Bu hafta ise İngiltere bölgesi Brexit bir yana ekonomik veriler açısından bir hayli hareketli. Sırasıyla işsizlik ve enflasyon rakamlarının açıklanacağı haftada ayrıca faiz oranı kararını da karşılıyor olacağız. Böyle bir belirsizlik ortamında piyasalar nezdinde faiz kararında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği beklentiler dahilinde. Ayrıca Çarşamba günü tekrardan İngiltere Parlamentosunda Brexit oylaması olacağını hatırlatalım.

ABD tarafına baktığımızda ise tabi ki ilk değinmemiz gereken konu Çin ile devam eden Ticaret görüşmeleri. Görüşmelerin iyi gidildiğine dahil haberler kamuoyuna verildi. Trump ise “bu konuyu önümüzde ki 3 – 4 hafta içerisinde halledeceğiz” açıklamasında bulundu. Aslında bu görüşmelerde ki belirsizlik hala devam ediyor diyebiliriz. Nitekim Ons Altın tarafındaki güvenli liman alımları bunun bir işareti olabilir. ABD piyasalarında ise On yıllıklar da ki satış rallisi devam etti. Ayrıca Dolar Endeksinde de tekrardan kritik 97.000 seviyesinin altındayız. Bunun ile birlikte Dolar 2019 yılı içerisinde ki en kötü haftalık performansını geçirdi. Borsa tarafı ise ABD’li yatırımcıların geride bıraktığımız haftada daha çok tercih ettiği enstrüman diyebiliriz. Dow Jones, S&P ve Nasdaq’da haftalık yükselişler izlendi.

Ekonomik takvimde ise belki de bu haftanın en önemli datası ABD’den gelecek. 20 Mart Çarşamba günü FED faiz kararını açıklayacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik beklenmezken Powell’ın açıklamaları önemle takibimizde olacak. Geçen toplantılarda bulunmuş olduğu güvercin söylemler devam edecek mi? Faizler de beklenenden daha az artış ya da planlananın aksine 2019 yılı içerisinde hiçbir değişiklik yapmayacağına dair mesajlar Dolar kanadında gevşeme yaratabilirken endeksler tarafında ise güçlü alışları getirebilir.

Yurtiçi piyasalara bir göz atarsak kur tarafı Dolarda 5.43 – 5.47 gibi dar bir bantta hareket etti. Özellikle cuma kapanışından önce Dolar Endeksi tarafından gelen aşağı yönlü hareketinde etkisi ile gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde Dolara karşı güçlü bir yükseliş izlendi. İki saatlik bir süre zarfından 5.47 seviyelerinden 5.44 noktasına doğru gevşeme önemli. Teknik açıdan ise hala yükseliş kanalı içerisinde olduğumuz gözlenmekte. Kritik 5.46 seviyesinin kırılması ile birlikte 5.48 ve  5.54 seviyesi yukarıda önemli dirençler olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.42 pariteye ilk destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin aşağısında ise 5.36 noktası ikinci desteğimiz. Makro ekonomik datalara geldiğimizde ise Cuma günü gelen Çeyrek İşsizlik rakamları bekleneni karşılayamadı. %13.5 olarak gelen veri piyasa açısından negatif yorumlandı diyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.