Yeni Haftada Piyasaları Bekleyen Önemli Gelişmeler – 15 Nisan 2019

Yeni haftaya başlarken Cuma günü açıklanan hem Çin hem AB verileri piyasaları memnun etti. AB sanayi üretim rakamları aylık -0.2 olarak beklentiden iyi gelirken verilerle birlikte 1.13100 seviyeleri görülen paritede Dolar endeksindeki -0.13’lük değer kaybına da etkili oldu. AB borsaları da verilerle birlikte yükselirken dünya piyasalarındaki iyimserlik ve risk iştahı etkili olmakta. Draghi konuşması geçen hafta takip edilirken bekle gör politikası AB tarafında etkili olması bekleniyor. İMF toplantısında çıkan açıklamalara bakarsak Thomsen, Washington’daki değerlendirmesinde “Almanya gibi mali alanı bulunan ülkeler için harcamalarını artırması olanağı görüyoruz.” dedi ve ekonomik yavaşlamanın özellikle Almanya ve İtalya için dile getirildiğine dikkat çekti.

ABD tarafında FED bağımsızlığı tartışılırken bir diğer yandan da bilanço sezonunun bankalar ile başlaması ve JP Morgan Wells Fargo gibi bankaların olumlu bilanço açıklaması özellikle Dow Jones ve S&P gibi endekslerde yükselişlere sebep oldu. JP Morgan 29.9 milyar dolarlık geliri ile beklentiyi aştı böylece 6 aydır yükselişe devam eden bir S&P 500 endeksi izlenirken Başkan Trump’a göre endeks 5000- 10000 puan daha yüksek olmalıydı. ABD ile Çin arasında olumlu anlaşmanın fiyatlandığı geçen hafta sonrası ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin Çin ile potansiyel ticaret anlaşmasında taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda bunun sonuçları ile yüzleşmeye hazır olduğunu belirtti ve bu durum ticaret anlaşmasında sona yaklaşıldığı şeklinde yorumlandı. Olası bir  anlaşmada endekslerde pozitif etki beklenebilir. Bugün ABD tarafında New York Empire State İmalat Endeksi takip edilecek olup beklenti 8.10 olarak gelmesi. Bu hafta yoğun veri akışı izleyeceğimiz ABD piyasasında sanayii üretim ve işsizlik başvuruları öne çıkacaktır.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak yukarı yönlü ivme yapan paritede 1.13310 seviyesi yukarı yönlü hareketin devamı açısından önemli olacaktır. Daha önce bu direnç noktasından satış gören paritede aşağıda 1.12579, 1.127178 ve 1.11447 destek noktaları izlenirken, yukarıda 1.13310, 1.13640 ve 1.14371 direnç noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde açılıştan itibaren alıcılı bir USDTRY paritesi izlenirken 5.7848 seviyesinde bir parite izlemekteyiz. Gelişmelere bakarsak Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Türkiye için sıkı para politikasının ve enflasyon beklentilerini yeniden kontrol altına almanın kritik önemde olduğunu belirtti. İMF bahar toplantısında sunum yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, ekonomideki “dengeleme eğiliminin” daha belirgin hale geldiğini belirterek, “Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi bekleniyor. İç talep koşullarındaki gelişmeler ve para politikasındaki sıkı duruş, enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşmeye yol açmıştır.” ifadelerini kullandı. Bugün Yurt içinde Mart ayı bütçe dengesi ve Çeyreklik işsizlik ortalaması rakamları takip edilecek. USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak yükseliş trendine devam eden paritede geçtiğimiz haftalarda denenen 5.8179 seviyesi önemli olacaktır. Aşılması durumunda  5.8694 ve 5.9641 direnç noktaları izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.7222, 5.6770 ve 5.5813 destek noktaları izlenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.