Yeni Haftada Fed ve BoJ Heyecanı

Piyasalar yeni haftaya Fed ve BoJ heyecanı ile başlıyor. Fed yarın toplanmaya başlıyor ve iki günlük toplantılar sonrası Çarşamba günü yılın üçüncü para politikası kararlarını açıklayacak. Faizlerde bir değişiklik yapma ihtimali yok denecek kadar az ama karar metnindeki ifadelerle ileriye dönük niyetini belli edebilir.

Ocak sonundaki toplantıda negatif faiz politikasına geçiş yapan Japonya Merkez Bankası BoJ da Fed’den bir kaç saat sonra Perşembe sabahı bu yılın üçüncü para politikası kararlarını açıklayacak. Daha fazla gevşeme hamlesi bekleniyor BoJ’dan fakat hangi toplantılarda olacağı yönünde konsensüs yok.

Nisan ayı toplantısında hem faiz indirimi hem daha fazla varlık alım programı ile yeni parasal gevşeme adımları bekleyenlerin yanında negatif faizlerin etkisini tam anlamıyla görebilmek için yeni gevşeme adımları öncesi biraz daha beklemeyi tercih edeceğini bekleyenler de var. BoJ’un ECB’nin TLTRO programına benzer bir programla finansal kurumlara eksi faizle kredi verebileceğine dair spekülasyonlar da dönüyor son günlerde.

Daha fazla parasal gevşeme spekülasyonlarının etkisini cuma günü yen satışlarıyla gördük. USDJPY 111.80 ile son üç haftanın en yüksek seviyelerine kadar tırmanırken EURJPY 125.50 ile son iki haftanın zirvesini gördü.

Haftanın ilk seansında ise bir miktar gevşeme görüyoruz. USDJPY 111.00, EURJPY 124.80’lere kadar geriledi Asya seansında. Geçtiğimiz hafta direnç olarak gösterdiğimiz 110.70 bölgesi şimdi destek. Gevşeme beklentileri nedeniyle önümüzdeki bir kaç günü bu destek üzerinde geçirebilir USDJPY fakat sonrası için Perşembe sabahı BoJ kararlarını görmek lazım.

BoJ’dan yeni gevşeme hamleleri USDJPY’yi 114.00’lere doğru itebilir. Bu toplantının boş geçilmesi ise yine 110.00 altına doğru bir harekete neden olabilir fakat tabi ki piyasalar hiç bir zaman bu kadar mekanik işlemiyor. BoJ’un bu toplantıda yeni bir adım atmaması fakat ileriye dönük güvercin mesajlar vermesi de yine yeni baskı altında tutabilir.

Haftanın ilk seansında Asya borsalarında genel görünüm negatif. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.41, Şenzen CSI300 endeksi %0.82 ekside kapanırken Japonya Nikkei endeksinde %0.75, Avustralya ASX endeksinde %0.70, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.05 kayıp var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.