Yeni Hafta, Yeni Başlangıç

Haftanın ilk gününde Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Çin endeksleri ve Japonya Nikkei endeksi yatay bir günü geride bırakırken Avustralya ASX %0.64, Güney Kore KOSPI %0.10 artıda. Hong Kong HSI ise ilk işlem gününde %0.13 kayıp yaşamış durumda.

Hafta sonu Çin’in Chengdu şehrinde buluşan G20 ülkesi maliye bakanları ve merkez bankası başkanları global büyümeyi desteklemek için beraber çalışma kararı alırken bunun tek başına para politikası ile olamayacağına dikkat çekmiş ve yapısal reformlar ile destekleyici mali politikaların gerekliliğine vurgu yapılmıştı. G20 ülkeleri, ayrıca Brexit’in yaratabileceği finansal ve ekonomik risklere karşı da gerekli tedbirleri almaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Haftanın ilk Asya seansında Japonya’dan açıklanan ticaret dengesi en dikkat çeken veri olarak ön plana çıkıyor. Açıklanan veriye göre Japonya ticaret dengesi Haziran ayında 0.33 trilyon yen fazla verdi. Beklentiden daha iyi bir rakam. Fakat piyasaların yen ile ilgili olarak dikkati tamamen Japonya Merkez Bankası BoJ’un bu cuma gecesi açıklayacağı para politikası kararlarında.

Bloomberg’in analistler ve ekonomistler arasında yaptığı ankete katılanların %80’ine yakını BoJ’un bu hafta yeni bir parasal gevşeme adımı atmasını bekliyor. Bu gevşeme adımının ETF alımlarının artırılması ve/veya mevduat faizinin daha da indirilmesi şeklinde gelebileceği öngörülüyor.

Hafta sonu Fitch’in yerel para birimi cinsinden kredi notumuzu indirmesinden lira neredeyse hiç etkilenmemiş şekilde hafta başladı. Raporlarımızda dikkat çektiğimiz gibi bu not indirimi Fitch’in derecelendirme kriterlerinde yaptığı teknik bir değişikliğin sonucu ve bizimle birlikte bir çok diğer ülkenin kredi notuna güncelleme geçildi. Yabancı para birimi cinsinden notumuzun çok çok daha önemli olduğunun altını tekrar çizelim.

3.0670’lerde haftaya başlayan USDTRY açılıştan bu yana gelen satışlarla 3.05 altına kadar gerilemiş durumda. Gün içerisinde 3.0450 – 3.04 bölgesinin kırılmasıyla birlikte geri çekilme 3.01 – 3.00 bölgesinde kadar sürebilir. 3.0750-3.07 bölgesi ise gün içi direnç durumunda şu anda. Bu bölgenin geçilmesinin ardından 3.10 – 3.0950 bölgesi direnç olarak alıcılara karşı koymaya çalışacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.