Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başladı? – 21 Kasım 2016

Yeni Hafta Nasıl Başladı?

Sakin bir hafta sonunun ardından yeni haftanın ilk seansında piyasalarda durgun bir seyir vardı. Asya borsalarında hareketler genel olarak %1.0 altındaydı. Çin endekslerinde ortalama olarak %0.50, Japonya Nikkei endeksinde ise %0.75 yükseliş görüyoruz. Diğer yandan Güney Kore KOSPI %0.43, Hong Kong HSI ve Avustralya ASX endeksleri ise %0.15 civarı eksideler.

Ekonomik veri açısından Japonya aktifti. Ekim ayı ticaret dengesi 0.47 trilyon yen ile beklentileri hafif üzerinde gelirken sanayi faaliyetleri endeksi de Eylül’de %0.2 ile beklentinin bir tık üzerinde açıklandı.

Dolar endeksindeki gece yaşanan geri çekilmeye rağmen USDJPY altı ay sonra ilk kez 111.00 üzerine tırmandı. EURJPY ve GBPJPY’nin de aynı şekilde yukarıları denemesi hareketin yen kaynaklı olduğunu düşündürüyor. 110.50 – 110.40 bölgesi en yakın destek bölgesi ve bu bölge üzerinde kaldığı sürece yukarı momentum güçlü kalmasını bekliyoruz. Fakat iki haftada yaşanan %10’luk yükseliş sonrası bir miktar gevşeme gelme ihtimali de göz ardı edilmemeli.

Cuma günü 3.40 üzerine yükselerek tüm zamanların zirvesini tazeleyen USDTRY yeni haftaya 3.37 bölgesinde başladı. Dolar endeksinde önümüzdeki süreçte yaşanabilecek gevşemeyle birlikte USDTRY de 3.33 seviyelerine doğru bir geri çekilmeye imza atabilir. Bu hafta toplanacak olan PPK’dan önlem amaçlı bazı sözlü/parasal adımların gelmesi durumunda ise 3.30’lara doğru bir geri çekilmeye tanıklık edebiliriz.

Fakat yurt dışında Fed’in faiz artışlarına doğru yürüdüğü resim ve Türkiye ile ilgili siyasi/jeopolitik riskler konusunda bir değişiklik olmadığı sürece ne yazık ki dolarda yaşanan geri çekilmeler kalıcı olmayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.