Güvercin Olmak mı Yoksa Görünmek mi?

FOMC’nin en güvercin üyelerinden biri ve belki de en güvercini Chicago Fed başkanı Charles Evans’ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaları bir rapor halinde sizlerle paylaşmıştık. Evans’ın açıklamaları Yellen’in New York’ta yaptığı konuşmadan bir kaç gün sonra gelmişti ve Yellen kadar karamsar olmamasıyla dikkat çekmişti.

Bir tane yıl ortası diğeri de sonunda olmak üzere iki faiz artışı bekliyordu Evans ve enflasyonda son zamanlarda yaşanan iyileşmeye de atıfta bulunmuştu. Diğer yandan Yellen ekonominin artılarından çok risklerine işaret etmişti New York’taki konuşmasında ve piyasalarda bu sene artık hiç faiz artışı yok algısı oluşmasına neden olmuştu.

Dün de FOMC’nin yine enflasyon ve faiz artışı konusunda temkinli duruşuyla bilinen güvercin üyelerinden Rosengren’den bazı yorumlar duyduk. Boston Fed başkanı Rosengren bu sene oy veren bir üye ve yaptığı açıklamalarla Yellen’in en güvercinler arasında bile marjinalleştiğini gösteriyor.

Vadeli piyasaların bu sene sadece bir faiz artışını fiyatlamasının şaşırtıcı olduğunu belirten Rosengren bu tahmini ‘aşırı kötümser’ bir tahmin olarak değerlendirdi. Dış şokları ABD ekonomisinin çok başarılı bir şekilde atlattığını ve zaten bu şokların etkisinin de azaldığını dile getiren Rosengren faiz artışlarının piyasanın fiyatladığından daha erken gelebileceğini belirtti.

Bu iki süper güvercin üyenin bile Yellen kadar kötümser olmamasının nedeni olarak Yellen’in bile bile hem enflasyon beklentilerini yükseltmek hem de doların yükselişini frenlemek için güvercin ‘görünme’ yolunu tercih etmesi akıllara geliyor. Yellen ‘faiz artırmaya giderken evdeki enflasyondan olmayayım’ diyor bir anlamda.

Daha iyi anlamak için haftaki New York konuşmasında Yellen’dan dün Rosengren’in söylediklerine benzer yorumlar geldiğini düşünelim. Piyasalardaki hikaye şu an çok daha farklı olacak ve dolar şu anki seviyelerinden çok daha yukarılarda olacaktı. Ayrıca enflasyon beklentilerindeki yükselişi de köstekleyebilirdi Yellen’ın iyimser konuşması.

Beş yıllık breakeven enflasyonu Yellen’in New York konuşması öncesi %1.40 seviyelerindeyken bu hafta %1.49’a kadar yükselmiş durumda. Dolar endeksi ise 96.00 seviyelerinden 94.30’lara kadar geriledi Yellen konuşması sonrası ve şu anda da 94.70 bölgesinde. Yani Yellen eğer tahmin ettiğimiz şeyi yapıyorsa hedefine ulaşıyor gibi görünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.