Yellen Sonrası, Tarım Dışı Öncesi EUR/USD

Yellen fırtınasının ardından dolar güç kaybederken cuma günkü tarım dışı istihdam raporunda önce gözler bugün ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişiminde olacak. Beklentilerin altında kalacak veri dolar üzerindeki baskıyı bugün iyice artırabilir. Şuana kadar ekonomik tavimde gelen verilere baktığımızda ise Euro Bölgesi ekonomik hissiyatı 103.0 ile beklentilerden hafif kötü geldiğini gördük. Gelen veri euro için negatif olsa da paritelerde etkisi sınırlı kaldı. İsviçre’den ise KOF ekonomik göstergesi 102.5 ile beklentilerden iyi gelerek CHF için son derece pozitif oldu.

ECB üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Villeroy’dan ise önemli açıklamalar geldi. Villeroy, Euro Bölgesi’nin deflasyonda olmadığını söyledi ve enflasyondaki negatif durumun geçici olduğuna dikkat çekti. Yılın ikinci yarısında enflasyonun yeniden pozitife döneceğini düşündüğünü söyleyen Merkez Bankası Başkanı, ECB’nin olası risklere karşı hazır olduğunu ve Euro Bölgesi’ndeki bankaların kriz öncesi döneme göre daha sağlam durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Diğer bir ECB üyesi Coeure ise negatif faiz oranlarının ECB’nin ana enstrümanı olmadığını söyledi. Helikopter paranın ise şimdilik söz konusu bir seçenek olmadığını söyleyen Coeure, önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri ve sterlindeki volatilitenin EURUSD üzerinde risk oluşturabileceğini düşündüğünü belirtti. Yani Brexit risklerinin sterlinin olduğu gibi euroyu da negatif etkilemesi hakkında endişeleri var ECB üyesinin.

EURUSD’ye gelecek olursak geçtiğimiz hafta 1.1160 bölgesi desteğinin bir türlü kırılamamasının bedelini satıcılar bu hafta ağır ödemişti ve dün Yellen’ın güvercin tondaki açıklamalarından da destek bulan parite an itibariyle 1.1330 bölgesine kadar yükselmiş durumda. Yükselişlerin devam etmesi durumunda özellikle bugün ABD’den gelecek veriler beklenti altı kalırsa 1.1380 ve 1.4060 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1.1240 ve 1.1200 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. 1.1160 bölgesi üzerinde kalındığı sürece zaman zaman gevşemeler gelse de toparlanma devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.