Yellen Gece Ne Dedi?

Fed başkanı Yellen dün gece Washington’da bir konuşma yaptı. Başkan Yellen geçtiğimiz haftalarda Kongre’de yaptığı açıklamalardan…

Fed başkanı Yellen dün gece Washington’da bir konuşma yaptı. Başkan Yellen geçtiğimiz haftalarda Kongre’de yaptığı açıklamalardan çok farklı bir şey söylemedi.

Ulusal Küçük İşletmeler Haftası çerçevesinde katıldığı bir konferansta konuşan Fed başkanı küçük işletmelerin önemine dikkat çekti. Ekonomik toparlanmanın başladığı 2010 yılından bu yana yaratılan istihdamın yarısından fazlası küçük işletmeler tarafından yaratıldı diyen Yellen kamu sektöründe ise toparlanma döneminde bile işten çıkarmalar olduğunu ifade etti.

Yellen resesyonun başladığı tarihten bu yana ekonomide ilerleme kaydedildiğine vurgu yaptı fakat hala tam kapasiteye ulaşılması için gidilmesi gereken bir yol var dedi. Fed başkanı ayrıca Son Bahar’da varlık alımlarını tamamen bitirme niyetinde olduklarını açıkladı.

Başta da söylediğimiz gibi gelen açıklamalarda piyasalar için yeni bir bilgi yok. Bun nedenle de piyasa üzerindeki etkisi çok sınırlı kaldı. USDJPY dün gelen iyi verilere rağmen 102.70 – 101.50 bandının altını test etmeye devam ediyor. 101.50 – 101.30 bölgesinin kırılmasıyla 100.70 seviyelerine doğru bir düşüş gündeme gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.