Yellen Daha Global Konuşuyor

Aşağıda Yellen’in dünkü konuşması sonrası Deutsche Bank tarafından hazırlanan bir grafik var. Çin (China), dolar (Dollar) ve global kelimelerinin sayısına göre son bir senedeki Yellen konuşmalarının kıyaslamasını görüyoruz. FOMC kararları sonrasındaki basın toplantıları, kongredeki testimoniler ve para politikasına pek değinmediği konuşmalar dışarıda tutularak hazırlanmış.

db_yellen_speeches

22 Mayıs’taki sonuçlar Providence Ticaret Odası’nda Ekonomik Görünüm başlıklı konuşmadan. O konuşmasında bu üç kelime pek fazla geçmemiş. Hatta dolar kelimesi hiç geçmemiş. Yani güçlenen dolardan şikayet yok. 10 Temmuz’daki (July 10) sonuçlar ise Cleveland’da ‘Son Gelişmeler ve Ekonomik Görünüm’ başlıklı konuşmadan. Yellen artık dolar demeye başlamış. Global ve dolar kelimesi aynı konuşmada geçmiş fakat Çin yok. 2 Aralık’ta (December 2) Washington Ekonomi Kulübünde’de yaptığı Ekonomik Görünüm ve Para Politikası başlıklı konuşmada ise Yellen bu üç kelimeyi ilk kez bir arada kullanmış. Son olarak dün New York Ekonomi Kulübündeki toplantıda ise bu üç kelimeyi bolca kullanmış Yellen.

yellen_konusmalari

Yanda ise bizim hazırladığımız grafiği görüyorsunuz. DB’nin grafiği ile aynı fakat ek olarak biz petrolü (oil) de hesaba kattık. Yellen dünkü konuşmasında Çin, global, dolar ve petrol kelimelerini toplamda 38 kez kullanmış. Bir sene önce bu kelimeleri aynı konuşmada sadece 15 kez, faiz artırmadan önceki son konuşmasında ise 16 kez kullanmış. Faiz artırmadan önceki son konuşma olan 2 Aralık Washington konuşmasından bu yana en çok artış gösteren petrol ve global kelimeleri.

Sonuç; Yellen ve dolayısıyla başkanlığını yaptığı FOMC petrol ve global gelişmelere daha fazla atıf yapar olmuş ve kararları verirken bu iki faktörün ağırlığı daha artmış.

Bu dönüşüm aslında sadece kelime sayısını bir tarafa bırakıp dün Yellen’in konuşmasını analiz ettiğimizde net bir şekilde gözlemlenebiliyor. Son aylarda enflasyon ve beklentilerinde yaşanan iyileşmeye rağmen aşırı ihtiyatlıydı Yellen ve global piyasalarda yaşanan çalkantıların ileride ABD ekonomisi üzerinde yaratacağı gecikmeli etkilerden yakındı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.