Yellen Basın Toplantısında Ne Söyleyecek? – 20 Eylül 2017

Haftanın 2.işlem gününde ABD bölgesinden gelen inşaat izinleri verisi beklenin üzerinde gelerek dolar üzerinde bir miktar güçlenme yarattı. Daha sonra Euro bölgesinden açıklanan Almanya ZEW Ekonomik Hissiyatı verisi 12.5’lik beklentinin üzerinde gelerek 17 seviyesinde geldi. Her iki veri beklenenden iyi gelmesine rağmen fiyatlamanın sınırlı kalması piyasanın Fed kararına kitlendiğinin bir göstergesi. Verilerin ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan ABD Başkanı Trump’ın konuşmasını takip ettik. Diğer ülke başkanlarına yol gösterici tonda konuşan Trump, Kuzey Kore’nin denemesini yaptığı balistik füzelerin bütün dünya için bir tehdit olduğunu, ABD müttefiklerine gelebilecek bir zararda Kuzey Kore’yi yok etmekten başka seçenek olmadığını söyledi. İran ile nükleer anlaşmanın ABD için bir utanç kaynağı olduğunu sözlerine ekledi. Başkan Trump’ın yaptığı bu sert konuşmayı piyasa gayet sakin karşıladı, volatiliteye sebep olmadı.

Bugünün gelişmelerine göz atacak olursak ilk olarak İngiltere’den gelecek olan Çekirdek Perakende Satışları takip edeceğiz. Beklenti yıllık bazda %1.4, aylık bazda %0.2 artış göstermesi yönünde. Yine İngiltere’den aynı saatte gelecek olan Perakende Satışlar takip edilecek. Bu veride de beklenti yıllık bazda %1.1, aylık bazda %0.2 artış göstermesi bekleniyor. Verilerin beklentinin üzerinde açıklanması sterlin tarafında pozitif bir havaya sebep olabilir. 1.3515 seviyelerinde fiyatlanan GBP/USD paritesinin yukarı yönlü ataklarında takip edilecek direnç seviyeleri sırasıyla 1.3555, 1.3595 ve 1.3677 olarak söylenebilir. Fed kararı öncesi dolarda yaşanabilecek pozitif bir hava parite geri çekilmelere sebep olabilir. Geri çekilmelerde 1.3470 destek seviyesini takip edebiliriz. Bu seviyenin de altında gerçekleşebilecek bir fiyatlamada ise 1.3430 ve 1.3345 destek seviyeleri aktif olabilir.

İngiltere’den gelen verilerden sonra ABD’den mevcut ev satışlarını takip edeceğiz. Bildiğiniz gibi bu akşam Fed faiz kararı açıklanacak. Ardından Fed Başkanı Yellen basın toplantısı gerçekleştirecek. Faiz kararında herhangi bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Yellen’ın bu yıl içerisinde ek bir faiz artışıyla ilgili söyleyecekleri oldukça önemli. Piyasanın beklentisi Aralık ayında 1 faiz artırımına daha gidilebileceği şeklinde. Bu yönde yapılabilecek bir açıklama volatiliteyi yükseltebilir. Bilanço daraltılmasına başlangıç için de başkanlar dolaylı yoldan Eylül ayını işaret ediyorlardı. Bu yönde bir adım atılıp atılmayacağı bu akşam belli olacak. Kısacası piyasanın seyrini bu akşam yapılacak açıklamalar belirleyecek. Fed toplantısının sonuçlanması beklenirken EUR/USD paritesinin 1.20 seviyesinin üzerinde kalmaya çalıştığını görüyoruz. Paritede yükseliş hareketlerinin görülmesi halinde 1.2015 direnç seviyesini test ettiğini görebiliriz. Ardından aktif olabilecek direnç seviyeleri olarak 1.2040 ve 1.2095 direnç seviyelerini söyleyebiliriz. Geri çekilmelerde ise takip edilmesi gereken destek seviyeleri sırasıyla 1.1960, 1.1925 ve 1.1870 olarak söylenebilir.

Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları bir önceki haftaya göre çok daha az bir artış göstererek 1.44M olarak açıklandı. Stoklardaki bu artış petrol fiyatları için pozitif fiyatlandı. Veri öncesi 49.75 seviyelerine kadar gerileyen vadeli ham petrol veriyle beraber yönünü yukarıya çevirerek 50.27 seviyelerinde fiyatlanıyor. Bugün açıklanacak Ham Petrol stoklarında yaklaşık 3.50M artış bekleniyor. Petrolde yukarı yönlü ataklarının sürmesi halinde 50.80 direnç seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu direnç seviyesinin de üzerinde tutunması halinde 51.30 ve 52.40 direnç seviyeleri aktif olabilir. Geri çekilmelerinde ise karşılaşacağı ilk destek seviyesi olarak 49.73 seviyesi söylenebilir. Devamında 49.20, 48.10 destek seviyeleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.