Wheeler NZD’ye Dur Dedi

Yeni Zelanda merkez bankası RBNZ başkanı Wheeler dün gece yaptığı açıklamalarla tüm zamanların…

Yeni Zelanda merkez bankası RBNZ başkanı Wheeler dün gece yaptığı açıklamalarla tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru tırmanan NZDUSD’yi aşağı çekti. 

Başkan Wheeler eğer ekonomik temellerde bozulmaya rağmen Yeni Zelanda Doları yükselmeye devam ederse RBNZ olarak doğrudan satış yoluyla müdahale edebiliriz dedi. NZD’nin aşırı değerli olduğuna dikkat çeken Wheeler, mevcut kur seviyeleri sürdürülebilir değil diye ekledi. 

Bu açıklamar sonrası düşüşe geçen NZDUSD %6.0 ile beklentiden daha kötü gelen işsizlik oranıyla düşüşünü hızlandırdı ve hafta boyu aldıklarının büyük bölümünü geri verdi. 

Fakat işsizlik verisinin detaylarına baktığımızda tablonun çok da zayıf olmadığını görüyoruz. İşsizlik oranı ve maaş enflasyonu beklentiden kötü gelirken, istihdam artışı ve işgücüne katılım oranında beklentiden daha iyi bir performans görüyoruz. Yani işsizlik verileri NZD için tamamen negatif diyemeyiz.

RBNZ’nin daha önce NZD’nin aşırı değerlenmesine karşı doğrudan satış yoluyla müdahale ettiğini biliyoruz ve Wheeler açık açık kötü ekonomik verilere rağmen NZD’nin yüksek kalmaya devam etmesi tekrar doğrudan müdahale gerektirebileceği sinyalini verdi.

Wheeler’dan gelen bu açıklamalara Yeni Zelanda ve Çin’den önümüzdeki günlerde gelebilecek kötü veriler eklenirse NZDUSD’deki düşüşün devam etmesi beklenebilir. Olası gevşemede ilk olarak 0.8520 – 0.85 seviyeleri hedeflenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.