Uzun Zamandır Böyle Kritik Hafta Görülmedi! – 28 Ocak 2017

Fed, Tarım Dışı, BoJ! Ne Ararsan Bu Haftada Var!

Geride bıraktığımız haftada yurtdışında veri akışının sakin olmasıyla birlikte bütün dikkatler TCMB kararları ve Fitch’in Türkiye değerlendirmesindeydi. Merkez 24 Ocak’taki toplantısında koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi ve geç likidite penceresi faizinde artırıma giderken politika faizini beklentilerin aksine %8 seviyesinde sabit bıraktı. Fitch ise bekleneni yaparak kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekti ve maalesef 3 büyük kuruluş nezdinde de artık yatırım yapılabilir ülke statümüzü kaybetmiş olduk. Bu hafta ise yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak…

Pazartesi :

Asya seansında Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi (beklenti -95 milyon) açıklanacak. Çin’de ise piyasalar kapalı olacak.

11.00’da İsviçre’den KOF ekonomik göstergesi (beklenti 102.9) açıklanıyor. Önceki veriye göre bir miktar iyileşme yaşanması bekleniyor ancak gelen verinin USDCHF üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

16.30’da ABD’den Fed’in yakından takip ettiği veriler geliyor. Çekirdek PCE fiyat endeksi (beklenti %0.1), kişisel harcamalar (beklenti %0.4) ve kişisel gelirler (beklenti %0.4) verilerini takip edeceğiz. Beklenti üzeri gelecek olan veriler Dolar için pozitif olur.

18.00’da ise yine ABD’den askıdaki konut satışları (beklenti %1.6) açıklanacak. Gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Salı :

Asya seansında Japonya’dan hanehalkı harcamaları (beklenti -%0.8) ve işsizlik oranı (beklenti %3.1) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veriler JPY için pozitif olur. Gecenin asıl önemli gelişmesi ise BoJ kararları olacak. Beklentiler faizlerin -%0.10 seviyesinde sabit tutulması yönünde ancak para politikası ile ilgili yapılacak değişiklikler ve açıklamalar USDJPY’ye hareket getirebilir.

10.00’da Almanya’dan perakende satışlar (beklenti %0.6) açıklanıyor ancak gelecek olan verinin Euro üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Ayrıca yurtiçinden ticaret açığı rakamları açıklanacak.

11.00’da ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarını takip edeceğiz. Para politikası ile ilgili gelecek olan açıklamalar Euro paritelerine hareketlilik getirebilir.

13.00’da Euro Bölgesi’nden öncü TÜFE (beklenti %1.5) ve öncü çekirdek TÜFE (beklenti %0.9) ile öncü büyüme (beklenti %0.4) açıklanacak. Enflasyonda yaşanacak olan yükseliş Euro’ya pozitif yansıyabilir.

16.30’da Kanada’dan büyüme (beklenti %0.3) açıklanacak. Beklenti altı kalacak veri USDCAD’de yükselişleri tetikleyebilir.

18.00’da ABD’den CB tüketici güveni açıklanıyor. Beklentiler 112.6 ve beklenti üzeri gelecek olan veri Dolar için pozitif olur.

Çarşamba :

Asya seansının parlayan yıldızı Yeni Zelanda verileri. İstihdam değişimi(beklenti %0.8) ve işsizlik oranı (beklenti %4.8) açıklanacak. Gece ayrıca BOC Başkanı Poloz’un açıklamaları takip edilecek. Çin’den de imalat PMI (beklenti 51.2) verisi Asya seansında paritelere hareketlilik getirebilir.

11.15’ten itibaren İspanya’dan başlayarak Avrupa’dan gelecek olan imalat PMI verilerini takip edeceğiz. Verilerin beklentileri karşılaması Euro için pozitif olur.

12.30’da PMI verileri bu kez sözü İngiltere’ye verecek. Beklentiler 55.9 ve gelecek olan veride iyileşme yaşanması GBPUSD’de toparlanmaları beraberinde getirebilir.

16.15’te ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 165bin) açıklanıyor. Dolar açısından önemli bir veri ve bu dakikalarda piyasalarda hareketlilik artabilir.

18.00’da yine ABD’den ISM imalat PMI (beklenti 55.0) açıklanıyor. Tarım dışı istihdam raporu öncesi bize ipuçları verecek olan veride iyileşme yaşanması Dolar için son derece pozitif olur.

18.30’da her hafta olduğu gibi ABD’den ham petrol stoklarını takip edeceğiz ve bu dakikalarda petrol fiyatlarında hareketlilik bizleri bekliyor olacak.

22.00’da ise Fed güne son noktayı koyuyor. Yılın ilk toplantısında Fed’in faizleri değiştirmesi beklenmiyor ve toplantı sonrası Yellen’ın basın toplantısı da olmayacak ancak kararlar piyasalara her zaman olduğu gibi hareketlilik getirecek. Fed’in ileriye yönelik vereceği mesajlar Dolar’ın orta vadede kaderini belirleyebilir.

Perşembe :

Asya seansında Avustralya’dan açıklanacak olan ticaret dengesi ve inşaat izinleri verileri AUDUSD’ye hareketlilik getirebilir.

12.30’da İngiltere’den inşaat PMI (beklenti 53.9) açıklanıyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri Sterlin için pozitif olur ve GPBUSD’de yükselişlere şahit olabiliriz.

15.00’da İngiltere Merkez Bankası kararları açıklanacak. Beklentiler faiz oranının %0.25 ve varlık alımlarının 435 milyar Sterlin’de sabit bırakılması yönünde ancak enflasyon raporuyla birlikte Başkan Carney’den gelecek açıklamalar GBPUSD’ye hareketlilik getirebilir.

16.30’da ise ABD’den haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 251 bin) açıklanıyor ancak gelecek olan verinin pariteler üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Cuma :

Asya seansında Çin’den açıklanacak olan Caixin imalat PMI (beklenti 51.8) takip edilecek.

11.15’ten itibaren Euro Bölgesinden açıklanacak olan hizmetler PMI verilerini izleyeceğiz. Ancak gelecek olan verilerin EURUSD üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz.

12.30’da İngiltere’den açıklanan en önemli verilerden birisi, hizmetler PMI (beklenti 55.8) geliyor. Hizmetler sektörü İngiltere ekonomisinin deyim yerindeyse lokomotifi konumunda ve gelecek olan verinin hayal kırıklığı yaratması GBPUSD’de satışları beraberinde getirebilir.

16.30’da haftanın ve hatta belki de her ayın en önemli verileri açıklanıyor. ABD’den tarım dışı istihdam değişimi (beklenti 170 bin), ortalama saatlik kazançlar (beklenti %0.3) ve işsizlik oranı (beklenti %4.7) açıklanıyor. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması Fed’in faiz artırım ihtimallerini de güçlendireceğinden Dolar için son derece pozitif olur.

18.00’da ise yine ABD’den ISM imalat dışı PMI (beklenti 57.0) açıklanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.