USDTRY’de Neler Oluyor?

USDTRY önceki analizlerimizde belirttiğimiz gibi tekrardan 2.11 seviyelerini gördü bugün.

USDTRY önceki analizlerimizde belirttiğimiz gibi tekrardan 2.11 seviyelerini gördü bugün. Buradaki en önemli etkenin Türkiye’de Başbakanın başlattığı faiz indirimi ile devam eden tartışma neden oldu diyebiliriz. 

Başbakan Erdoğan yaptığı yorumlar ile enflasyona yüksek faizlerin neden olduğunu, yatırımların da sekteye uğradığını ve bundan dolayı faizlerin düşürülmesi gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankasının da yaptığı faiz indirimini yeterli bulmadı.

Daha önceden Haziran’da kademeli olarak indirimin başlayacağını söylemişti Erdem Başçı. Şimdi ise hükümet tarafından bu şekilde eleştirilerin gelmesi ve hali hazırda enflasyon da beklentilerden yüksek gelmişken tekrardan faiz indirimine gidilebileceği algısı kuvvetlendi.

 Bu durum da paritede daha önce olduğu gibi 2.11 seviyelerinin görülmesine neden oldu. Fakat sonrasında paritede gevşemeler gelse de yukarı yönlü beklentimiz devam ediyor. Açıklamaların etkisinin biraz daha devam etmesi bir yana dursun, bu konunun daha uzun süre tartışılabileceği ihtimali var bizce.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.