USDTRY’de Beklediğimiz Atak Geliyor mu?

Hatırlarsanız geçen hafta Cuma günü sizlerle paylaştığımız Moody’s ve cari denge raporumuzda…

Hatırlarsanız geçen hafta Cuma günü sizlerle paylaştığımız Moody’s ve cari denge raporumuzda hem Moody’s’in Türkiye’nin notunu sabit tutarken görünümü negatife indirmesi ve buna neden olarak siyasi belirsizlikleri ve zayıf büyümeyi göstermesini hem de Türkiye’nin cari açığının beklenenden hafif de olsa kötü gelmesini işaret ederek USDTRY’de yukarı çıkışların olabileceğini ifade etmiştik. 2.1250 direnci burada önemli bir seviyeydi ve burada yaşanacak bir kırılmanın 2.1500’lara kadar tırmanışa neden olabileceğini söylemiştik. Şimdi ise bugün olanlara bir bakalım.

Ukrayna’da tansiyonun tekrardan yükselmesi durumu söz konusu. Bir yanda zaten geçtiğimiz Cuma açıklanan NATO raporu Rusya’nın Ukrayna’yı tamamen ele geçirmesinden korktuklarını ifade ederken, bugün de İngiltere BM Büyükelçisi’nin Rusya’nın Ukrayna sınırında çok sayıda tam teçhizatlı birliklerinin mevcudiyetini söylemesi ve Ukrayna’da silahlı protestocuların daha da ileri giderek karakolu işgal etmeleri üzerine hükümetin anti-terör kapsamında operasyonlara başlayacağının sinyalini vermesi durumun ciddiyetini gösterdi.

Bunun üzerine de Rusya bunun savaş suçu olacağını ve konunun BM Güvenlik Konseyi’ne taşınması gerektiğini söyledi. Şu anda durum belirsizliğini korumakta ve bu ise daha önceki Kırım meselesinde olduğu gibi risk iştahının daralmasına yol açtı. 

USDTRY’de bu ortamdan etkilenerek daha önceden belirttiğimiz 2.1250 seviyesini kırdı. Şimdi ise 2.13 seviyelerinde ve görünen o ki 2.1500 seviyelerine doğru başka bir atak da gelebilir. Böyle bir durumda satış denenmemesi taraftarıyız. 

Forex Koçu sizlere destek olmaya devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.