USDTRY Yeniden 2.10 Üzerini Görür mü?

Portekiz’de ECB tarafından düzenlenen forumda bir sunum yapan ECB başkanı Erdem Başçı, Türkiye’nin dezenflasyon…

Portekiz’de ECB tarafından düzenlenen forumda bir sunum yapan ECB başkanı Erdem Başçı, Türkiye’nin dezenflasyon sürecinden geçtiğini açıkladı.

Kredi istikrarı için yurtiçi faizlerin küresel faizlerden yüksek olması gerektiğine dikkat çeken Başçı kur geçişkenliğinin enflasyon üzerindeki sebepler arasında en önemlilerinden olduğunu söyledi. Enflasyondaki oynaklığın diğer bir önemli nedeni olarak ise kredi döngüsünü gösterdi TCMB başkanı.

Başbakan Erdoğan dün Almanya seyahatinden döndükten sonra yaptığı açıklamalarda merkez bankasını sert bir dille eleştirmiş ve daha keskin faiz indirimi beklediğini söylemişti.

Başçı’dan ise bir gün sonra cevap geldi ve kredi istikrarı için faizleri küresel faizlerden daha yüksek tutmaları gerektiği mesajını verdi. 

USDTRY açıklamalara çok büyük bir tepki vermezken haftaya yukarıları zorlayarak başladı. Bu hafta ABD’den gelecek olan büyüme  ve perakende satışlar gibi kritik verilerin beklentiden daha iyi gelmesi USDTRY’den 2.10 üzerine doğru yeni bir atak getirebilir düşüncesindeyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.