USD/TRY Paritesi Yorumu – 09.12.2015

TCMB Başkanı Erdem Başçı Konuştu

TCMB başkanı Erdem Başçı 2016 para ve kur politikası toplantısında bugün konuşma yaptı. Başçı, para politikası ile ilgili sinyaller vermeyeceklerini söyleyerek söze başladı.
2016’da enflasyon hedefinin %5 olarak belirlendiğini söyledi Erdem Başçı. Cari işlemlerde güçlü bir iyileşme olduğunu ve rezervlerin kısa vadeli dış borçları karşılama oranının vade uzamasıyla birlikte iyileşeceğine dikkat çekti. 
Avrupa’nın %1-%1.5 arasında bir büyüme gerçekleştirme ihtimalinde bile ihracata olumlu katkı vereceğini, cari açığı iyileştiren faktörlerin 2016’da da sürmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
Asgari ücretle ilgili yorumlarda da bulunan Merkez Bankası başkanı, asgari ücretteki yükselişin toplam talebi  artırıcı etki yaratacağını, 2016’da 1.5 puanlık enflasyon hedefi artışının da asgari ücrete yönelik olduğunu söyledi. Fed’in faiz artışı yapması durumunda ise TCMB’nin de zorunlu karşılıklara müdahale edebileceğini belirtti.
Konuşmalar sırasında USDTRY’de önemli bir hareketlilik yaşanmadı. Kısa vadede geri çekilmeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 2.90 bölgesi önemli destek durumunda. Yukarıda ise 2.93 ve 2.94 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.