USD/TRY Paritesi Raporu – 24.11.2015

TCMB’nin Faiz Kararı Ve USD/TRY

Merkez Bankası Kasım ayı para politikası kararları açıklandı.
TCMB beklenildiği gibi faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Haftalık repo faizi %7.50, gecelik borç verme faizi %10.75, gecelik borçlanma faizi %7.25, geç likidite borç verme faizi de %12.25 seviyesinde sabit tutuldu.
Karar metninde dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediğine ve sıkı para politikası duruşu sayesinde yıllık kredi büyüme hızlarını makul düzeyde seyrettiğine dikkat çekilmiş. 
Enerji fiyatlarındaki düşüşlerin enflasyonu pozitif etkilemeye devam ettiği ve önümüzdeki dönemde ise para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacağı belirtildi. Enflasyon beklentilerinin, enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği bekleniyor. Ve önümüzdeki dönemde açıklanacak olan verilerin yakından takip edileceğine, politika duruşunun da gelecek olan verilere göre değişebileceğini belirtiliyor karar metninde.
Baktığımızda önceki karar metnine göre en önemli değişiklik “Yılın ilk yarısında dış talep zayıf seyrini korurken iç talep büyümeye ılımlı düzeyde katkı vermiştir.” cümlesinin kaldırılması olarak dikkat çekiyor.
Karar metninin açıklanması sonrası USDTRY’de bir miktar gevşeme yaşandı ve 2.88 bölgesinden 2.86 bölgesine doğru geriledi. Ancak piyasalar bugün daha çok Suriye sınırındaki Rus uçağının düşürülmesi haberine odaklı durumda. USDTRY 2.85 bölgesi üzerinde kaldığı sürece  satış için iyimser değiliz,yükselişler devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.