USD/TRY Paritesi Raporu – 14.12.2015

Dolar 3 Üzerine Çıkacak Mı?

Fed bu sefer faiz artıracak mı artırmayacak mı soruları nihayet çarşamba günü cevap bulacak. Ancak faiz kararı öncesi bu süreçte dolar, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazanmaya devam ediyor. 
Dediğimiz gibi yalnızca TRY değil MXN, RUB ve INR gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar karşısında geçtiğimiz cuma günü hatırlayacağımız üzere değer kaybetmişti. USDZAR ise gelmiş geçmiş en yüksek seviyelerini görmüştü. USDTRY de 2.98 bölgesi üzerine kadar bir yükseliş gerçekleşmişti.
Yıl sonuna yaklaşılması sebebiyle likiditenin düşük olmasının da bu keskin yükselişlerde pay sahibi olduğunu söyleyelim.
Zaten uzun süredir USDTRY’de düşüşlerin kalıcı olmasını beklemediğimizi, orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini beklediğimizi bir çok kez söylemiştik. Haftanın ilk gününe satıcılı başlayan USDTRY’de 2.95 bölgesinin altına bir geri çekilme yaşandı. Ancak günün ilerleyen saatlerinde doların yeniden gücünü kazanmasıyla paritede 2.9960 seviyesinin üzeri test edildi. 
Yükselişlerin devam etmesi durumunda tabi ki 3.00 önemli direnç durumunda. Bu bölge de tamamen geçilirse 3.0250 ve ardından 3.04 bölgeleri . Geri çekilmelerde ise 2.97 ve 2.94 bölgeleri destek olarak çalışabilir. 
Bu arada Güney Afrika randı ile ilgili bir parantez açalım. Başkan Zuma’nın eski maliye bakanlarından Gordhan’ı göreve getirmesiyle birlikte randın ateşi biraz düştü. Fakat hala dediğimiz gibi tüm zamanların en yüksek seviyesine çok da uzakta değil.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.