USDJPY’de Son Durum Ne? – 31 Ekim 216

USDJPY'de Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?

Yeni haftaya Japonya’dan gelen verilerle merhaba dedik. Eylül ayında perakende satışlar %1.9 gerilerken öncü sanayi üretimi önceki aya göre %0.0 arttı. Her iki rakam da beklentinin altında ve üçüncü çeyrek büyüme performansı için pek de pozitif değil. Diğer yandan yine aynı dönemde %10.0 ile beklentinin iki katı hızda artan konut başlangıçları Japonya için günün pozitif verisi oldu.

Bu hafta içerisinde Fed, İngiltere Merkez Bankası BoE, Avustralya Merkez Bankası RBA ile birlikte Japonya Merkez Bankası BoJ da para politikası kararlarını açıklıyor. Kararlar yarın sabaha karşı açıklanacak ve şu an %-0.10 olan mevduat faizinde değişiklik beklenmiyor.

Cuma kapanışa doğru FBI’ın Clinton email soruşturmasını tekrar başlattığına dair haber ile birlikte ortaya çıkan riskten kaçış havasıyla USDJPY gerilemiş ve yeni haftaya da yaklaşık 40 pips aşağıda başlamıştı. Fakat açılış sonrası Asya seansında gelen alışlarla boşluk kapandı ve Avrupa seansı yaklaşırken USDJPY 104.80 bölgesinde.

105.50 – 105.00 bölgesi en yakın direnç. Bu bölgenin aşılması durumunda yükseliş 107.50 bölgesine doğru devam edebilir. Diğer yandan 104.20 – 104.00 en yakın destek bölgesi. Bu destek bölgesinin kırılmasıyla birlikte sırasıyla 103.50 ve 102.80 seviyeleri test edilebilir. BoJ para politikası kararları ile birlikte Fed kararları ve ABD istihdam raporu USDJPY’nin bu hafta yönüne karar verecek olan faktörler.

Asya borsalarında hafta başında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei %0.11 kayıp yaşarken Çin borsalarında ortalama %0.15, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.56 düşüş var. Diğer yandan Avustralya ASX %0.64, Hong Kong HSI endeksi %0.18 primli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.