USDJPY’de Data Öncesi Gergin Bekleyiş…

Günlerdir 78 tanabına demir atmış USDJPY açısından önemli bir haftanın sonuna geliyoruz.

Günlerdir 78 tabanına demir atmış USDJPY açısından önemli bir haftanın sonuna geliyoruz. Çarşamba günkü FED faiz kararı ve bir dizi ekonomik datadan sonra en önemli veriler de bugün açıklanacak.

15.30’da tarım dışı istihdam değişimi, 17’de ISM imalat-dışı pmi veileri ile hafta noktalanacak.

Çarşamba tüm beklentilerin aksine FED ufak da olsa herhangi bir adım atmazken karar metninde ufak bir değşikliğe giderek önümüzdeki süreçte ihtiyaç olduğunda yeni bir tur varlık alımına gideceğini tekrarladı.

Düşük faiz sözünün 2014 sonundan 2015 ortasına taşınmaması dolar için ralli getirirken USDJPY’de atağın devamının gelemediğini görüyoruz. Hatta dün gece parite FED kararının açıklandığı seviyesine kadar geriledi.

Son dönemde Japonya’dan YEN’in aşırı değerliliğine yönelik gelen tüm açıklamaları da göz önüne aldığımızda paritenin yukarı hareketinin bu kadar kısıtlı kalması ve satış baskısının tekrar başlaması tehlike çanlarını çaldıracak cinsten.

Dün Draghi’nin piyasaları tatmin etmemesi ile artan tansiyon da yine USDJPY için hoş olmadı…

Bugüne gelelim… Çok önemli iki data açıklanacak ve USDJPY şu anda bu dataların insafına kalmış gözüküyor. 

Tarım-dışı istihdam değişimi datası için olumlu ve olumsuz doneleri önceki raporumuzda paylaşmıştık bugün 15.30’da data açıklandığında son 3 aydaki gibi beklentileri büyük farkla ıskalayan bir rakam USDJPY ve beraberinde tüm JPY’li pariteler için sıkıntı olur. USDJPY’nin 77.50’nin altına inerek Japonya’nın müdahale söylemini hızlandırdığı bir süreç izleriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.