Asya Seansında Tatil Etkisi

Paskalya nedeniyle Avustralya, Yeni Zelanda ve Hong Kong piyasalarının kapalı olduğu günde Asya borsalarındaki genel görünüm satıcılı. Çin Şangay endeksinde kayıp %1.00 üzerine çıkmış durumda. Şenzen CSI300 endeksinde de %0.30’a yakın düşüş var. Diğer yandan Japonya Nikkei endeksi açılış sonrası gelen satışlarla kaybettiklerinden fazlasını geri aldı ve %0.80’e yakın prim var.

Tatil etkisi nedeniyle paritelerde çok sınırlı hareketler vardı haftanın ilk Asya seansında. En dikkat çeken hareket USDJPY’de. 17 Mart’taki 110.65 dibiyle birlikte yükselişe geçen USDJPY bu haftaya da yukarı yönlü bir başlangıç yaptı.

Cuma günü Japonya’da enflasyonun hala %0.0 seviyesine çakılı kaldığını öğrendik. Son çare olarak negatif faiz politikasına geçiş yapan Japonya Merkez Bankası BoJ’un önümüzdeki aylarda boş durmaması bekleniyor. Yani faizleri daha da aşağılara itme veya varlık alım programını artırmak gibi ek gevşeme hamleleri gelme ihtimali yüksek. %2’lik enflasyon hedefi üç yıldan sonra hala ufukta bile görünmüyor.

Fakat USDJPY’de 116.00 – 115.50 bölgesinin kırılmasıyla 120.00’lere ve 125.00’lere kadar bir yükseliş için global piyasalardaki toparlanmanın devam etmesi gerekiyor. Yani sadece BoJ’un gevşemesi yetmiyor. Negatif faiz politikası sonrası da zaten buna bizzat tanıklık ettik. İlk tepki olarak yükselen USDJPY piyasalardaki volatilitenin yatırımcıları yene yönlendirmesi nedeniyle aldıklarının pek uzun süre elinde tutamamıştı. Kısa vadede ise 114.00 ve sonrasında 114.50’lere kadar yükselişin devamı beklenebilir.

Paskalya Tatili nedeniyle Avrupa borsaları kapalı kalacak fakat öğleden sonra ABD üç günlük tatilden geri dönüyor ve önemli verilerle dönüyor. Saat 15.30’da Fed’in dikkate aldığı enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksi açıklanacak. Geçtiğimiz ay %1.7’ye yükselmişti gösterge. Enflasyon verisi ile birlikte büyüme için oldukça önemli olan bireysel harcamalar ve gelirler verileri açıklanıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.